Kentsel dönüşümde güvenilir yapılar için İş Bankası’ndan kredi desteği

İş Bankası, Kentsel Dönüşüm Projesi ile yıkılıp yeniden yapılacak binaların inşaatı için “Kentsel Dönüşüm Konut/İşyeri Yapım ve Konut/İşyeri Güçlendirme Kredisi” hazırladı. Bankacılıkta ilk olan kredi, kentsel dönüşümün başladığı Esenler Belediyesi işbirliği ile ilçedeki konut sahiplerinin hizmetine sunuldu.

0
1846

İş Bankası, Kentsel Dönüşüm Projesi ile yıkılıp yeniden yapılacak binaların inşaatı için “Kentsel Dönüşüm Konut/İşyeri Yapım ve Konut/İşyeri Güçlendirme Kredisi” hazırladı. Bankacılıkta ilk olan kredi, kentsel dönüşümün başladığı Esenler Belediyesi işbirliği ile ilçedeki konut sahiplerinin hizmetine sunuldu.

Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği riskli alanlarda yer alan veya riskli yapı olduğu raporla tespit edilen binaların yıkılarak veya güçlendirilerek yenilenmesini öngören Kentsel Dönüşüm Projesi’nde tüketicilerin ihtiyaç duyacağı finansman desteği konusunda ilk adım İş Bankası’ndan geldi.

Törende konuşan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Kentsel Dönüşüm Projesi ile birlikte ilçedeki vatandaşların proje kapsamında ihtiyaç duyacakları finansmanı sağlamaktan ve vatandaşların güvenli yapılara kavuşması için gereken desteği vermekten memnuniyet duyduklarını söyledi. Adnan Bali, “Yürürlüğe giren kanun ile Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında vatandaşlarımızın güvenli yapılard
a hayatlarını daim ettirmeleri esas alınmakta, bu dönüşüm sürecinde de kanun ile belirlenmiş riskli yapıların sahiplerine ek külfet getirmemek için pek çok kolaylık ve destek sağlanmaktadır. İş Bankası, olağan bankacılık faaliyetlerini yürütürken, esasen hep toplumun ortak menfaatlerini, sosyal faydayı, ülkeye hizmet etmeyi öncelikli fonksiyonu olarak görmektedir.” dedi.

İş Bankası yeni kredilendirme modeli oluşturdu

Türk insanının hayatında ev sahipliğinin ne anlama geldiğini çok iyi bildiklerini belirten Adnan Bali, “Ev sahipliği yuva sahipliğidir. Aile fertlerinin sağlıklı, kaliteli, güvenli ve çağdaş konutlarda yaşamasına vesile olacak bu hizmet bizi heyecanlandırıyor” diye konuştu.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, şunları söyledi: “5 Ekim’de başta İstanbul olmak üzere 33 ilde kentsel dönüşüm için ilk adımlar atılmış ve riskli yapıların yıkımına başlanmıştır. İlk çalışma da Sayın Başbakanımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanımızın da katılımlarıyla Esenler ilçesinde başlamıştır. Meşakkatli bir süreç sonucunda bu aşamaya getirilmiş çalışmalara gerekli desteği sağlayabilmek adına Bankamız, gerek Bakanlık, gerek Belediye, gerekse dönüşümü gerçekleştirecek müteahhit firmalarla çok önceden temas kurarak, riskli yapı sahiplerinin ihtiyacı olan finansmanı en uygun koşullarda sunacak ve gerekli yapım garantisini sağlayacak bir kredilendirme modeli oluşturmuştur. Bu modeli oluştururken de uzun yıllar boyunca edindiğimiz Bankacılık bilgi birikimimiz de kullanılmıştır”.

Ev sahiplerine geri ödemesiz dönem, müteahhitlere hak ediş

Söz konusu kredilendirme  modeli ile riskli yapı sahiplerine, yapılarının inşa sürecinin tamamlanması aşamasına kadar geri ödemesiz dönemi de içerecek şekilde uzun vadeli ve konut kredisi koşullarından ucuz finansman imkânı sağlanacağını belirten Adnan Bali, “Yapım işlerini yüklenen müteahhitlerimize de imalat ile uyumlu hak ediş alma imkânı tanıyacak şekilde düzenli nakit akımı sağlayacak ve bir anlamda sorunsuz imalatı garanti edecek bir süreci devreye alacak bir işleyiş ortaya konulmuştur. Bu kurgu kapsamında, yapım işlerinin zamanında ve eksiksiz tamamlanması için müteahhit firmalardan iş bitirme garantisi ve taahhütleri de alınacaktır” dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Kentsel Dönüşüm Konut/İşyeri Yapım Kredisi ve Konut/İşyeri Güçlendirme Kredisi’nin sektörde bir ilk olduğuna dikkat çekerek, bu ürünle 120 aya kadar vade, inşaat maliyetinin tamamı kadar bir limit kullanma imkânı ve inşaatın tamamlanmasından itibaren ödemesi başlayacak şekilde vergi ve fondan muaf olarak kredi kullandırılabileceğini söyledi.

Konutların değeri artacak

İş Bankası’nın “Kentsel Dönüşüm Konut/İşyeri Yapım Kredisi ve Konut/İşyeri Güçlendirme Kredisi” desteği ile konutlarını yenileyen hak sahiplerinin süreç tamamlandığında konutlarının değeri artmış ve mevcut durumda tapusu olmayan taşınmazlar da tapulu hale gelmiş olacak.

Kentsel Dönüşüm Projesi ile bankalarca 31.12.2013 tarihine kadar kullandırılacak konut kredilerinde yıllık %4 faiz desteği uygulanacak. Bakanlıkça sağlanacak faiz desteğinin yanı sıra, hak ediş usulü ile yapılacak müteahhit ödemeleri nedeni ile kredi bedelleri peyderpey müteahhitlere kullandırılacak, kullanımı bekleyen kredi bedelleri nedeniyle oluşacak getiri de, riskli yapı sahiplerine verilecek kredilerin faiz oranlarına indirim olarak yansıtılacak.

Evini, işyerini yenileyecek olan ev sahipleri veya işyeri sahipleri ve Kentsel Dönüşüm’e dahil olacak müteahhit firmaların ihtiyaç duydukları finansman desteğini sağlamak için İş Bankası şubelerine başvurmaları yeterli olacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here