24.05.2014 Gökçeada Depremi

0
1886

FİRMA AÇIKLAMASI:

24.05.2014 tarihinde saat 12:25 civarında meydana gelen ve merkez üstü Gökçeada olarak açıklanan 6.5 büyüklüğünde deprem sonrası öncelikle can ve mal kaybı olmaması nedeniyle sevinçliyiz. Umarım bu gibi olası depremleri bugün olduğu gibi hasarsız ve zararsız atlatırız.

Deprem sonrası değerli Üniversitelerin değerli Öğretim görevlileri ve Profesörlerinin yaptığı açıklamalara göre deprem kuzey Anadolu Fay Hattının bir parçası olarak görülmektedir. Bölgede 38-40 km uzunluğundan bir kaya parçasının kırıldığı veya yer değiştiği düşünülmektedir. Buda artçılarlar birlikte zaman içinde etkisini yitireceği anlamına gelmektedir. An itibariyle 50 yakın ve iki tanesi 5.0 şiddeti üzerinde 2,5-5.0 arasında artçılar meydana gelmiştir. Bu artçıların 3-4 ay sürmesi de ön görülmektedir.

Bir çok insanın kafasında şu soru olabilir?

“DEPREM OLDU HEMDE 6.5 ŞİDDETİNDE NEDEN YAPILARDA HASAR MEYDANA GELMEDİ?”

Bunun cevabı depremin oluştuğu bölge ve bu bölgenin İstanbula uzaklığıyla bağlantılıdır. Deprem denizin yaklaşık 12 km altında meydana gelmiştir. En yakın yerleşim birimi olan Gökçeada’ya 67 Km uzaklıktadır. Bu sebeple yıkım gücü İstanbulda düşük olmuş olup yaklaşık 4 şiddetindedir. Ancak Çanakkalede ise 6 şiddetinde bir yıkım gücü oluşturmuştur.

Gün içinde çalışırken deprem sonrası insanlarımızı gördük. Bir çoğu parklarda yeşil alanlarda, hiç olmasa kapı önlerinde oturuyordu. Peki neden? Japonyada depremler olduğundan insanlar binalar içinden çıkmak için uğraşmıyor. Sadece oldukları yerlerinde sabit durmaya çalışıp deprem sonrası hayatlarına devam ediyor. Çünkü oradaki yapıların hepsi deprem güvenliğine sahip yapılar. Türkiyede ki bir çok yapı ise 30-40 yıllık olup bırakın depremi teknik olarak ayakta durması bile imkansız yapılar. İnsanlarımız ise bu yapıların durumlarını bildikleri için deprem sonrası kendilerini dışarılara atıyorlar.

İşte bu noktada ifade etmem gerekir ki deprem esnasından dışarı kaçmaya çalışmak yerine depremler gelmeden binalarınızın yenilenmesini hiç olmazsa güçlendirmesini yapmak için iyi ve şanslı bir uyarı olarak kabul etmek gerekir bu depremi.

“Güvenli bir geleceğe birlikte Dönüşelim”

Özcan ÖZ
İnşaat Mühendisi
DİPU İNŞAAT Yönetim Kurulu Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here