Yeni-Yeniden Beyoğlu

0
1781


Beyoğlunda Kentsel DönüşümOkmeydanının Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa ve Piyalepaşa mahallerini kapsayan yaklaşık 1 milyon 600 bin metrekarelik bölgeyi ‘riskli alan’ ilan eden karar, Beyoğlu Belediyesi Meclis’inden oy çokluğu ile geçti. Yaklaşık 82 bin nüfusun barındığı Okmeydanı’nda 18 bin 800 konut bulunuyor

Belediye meclisi kararıyla RİSKLİ ALAN kapsamına alınan Beyoğlu Bedediye meclisi kararı kabulü ile bölgede fikirtepe benzeri yapılaşmanın ve imarın önü açıldı.

Beyoğlu Belediyesi imar komisyonu raporunda yer alan bölgesel tanımlama aşağıdaki gibidir;

“Plansız bir şekilde, mühendislik bilimi ve kontrolünden uzak, etap etap kat artışı ve eklentiler şeklinde yapılaşan bölgede konut stoğu oldukça sağlıksız durumdadır. Günümüz şartlarına göre ekonomik ömrünü yitirmiş ve beklenen İstanbul depremi karşısında risk teşkil eden yapılar niteliğindedir. Bu durum bölge yaşayanları için büyük yaşam riski oluşturmaktadır.”

Ancak ciddi bir tapu sorunu yaşayan ve bir çok hak sahibinin arsa tapusu bile bulunmamaktadır. Riskli Alan ilanında vatandaşların hak kayıplarına sebep olabileceğini endişelerini barındırmaktadır. 30 Mart yerel seçimleri öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle  176 kişi tapularına verilmişti.

Beyoğlunda Riskli Alan İlanı

Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Okmeydanı’na ilişkin 1/5 bin ve 1/binlik imar planlarına ve 3194/18 sayılı uygulamaya karşı idare mahkemesine dava açtı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here