Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunu kapsamında yapılan kira yardımı başvuruları için sürecin sorgulanmasını ve var ise eksik evrakların belirlenmesine olanak sağlayan program Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlandı.

274
188352

6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunu kapsamında yapılan kira yardımı başvuruları için sürecin sorgulanmasını ve var ise eksik evrakların belirlenmesine olanak sağlayan program Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlandı. Ancak kira yardımlarının belediyelere aktarılması ve yeni sistem için yeni bir yazılım hazırlandığı için kira yardımı sorgulama programı geçici süreliğine durdurulmuştur. Kira yardımıyla ilgili tüm sorularınızı bizlere sorabilir, veya detaylar kısmından kira yardımı hakkında daha kapsamlı bilgi yer almaktadır.

Kira yardımları hakkında daha kapsamlı bilgi için lütfen tıklayınız.

Tıklayınız.

274 YORUMLAR

  • Malesef kira yardımları biraz geriden geliyor. Su anda aralık sonu ocak başı başvuruları inceleniyor. Biraz daha beklemeniz gerekmektedir. Ancak durum hakkında bir gelişme olursa sayfamızdan ve facebook adresimizden bildireceğiz. Takipte olunuz.

 1. Ben kira yardımı için 2013 aralık ayının ilk haftası müracaat ettim. Uğradığımda sizin evraklarınızda da mutlaka noksanlık vardır dediler bir kez daha yeni belgelerle müracaat ederek başvuru yaptım ayrıntılı dilekçe ile de 2013 aralık ayı başvurumdan bahsedilerek müdür beyin odasına bıraktım.çalışan biri olarak takip etme zamanım çok yok.kayıt numarası verdiler. farklı bir yolla gitmeden nasıl takip edebilirim.

  • Sayın Nergis Hanım, Öncelikle yukarıdaki resimdeki sorgula butonuna (resme) tıklayınız. Karşınıza çıkan forma TC kimlik numaranızı, nüfus cüzdanı seri ve numarasını yazınız. Dosyanızın durumu hakkında bilgi oradan öğrenebilirsiniz. Ancak eğer halen inceleme aşamasında ifadesi yer alıyorsa Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürülüğü’ne sahip olduğunuz takip numarası şahsen başvuru yapınız. Dosyanız işleme girmemiş de olabilir. Halen sonuç alamazsanız raporu hazırlattığınız lisanslı firmaya oradan da sonuç alamazsanız bizim firmamıza başvuru yapabilirsiniz. Saygılarımızla. 0532 111 34 78

 2. İYİ GÜNLER MART 2014 DE KİRA YARDIMI İÇİN BAŞVURDUK hala çıkmadı kir ayardımı ne zanman ödenmeye başlar ayrıca geriye dönük ödeme yapılıyormu ,yani ağustosta kira yardımı çıkar ise mart ağustos arası hepsi birden veriliyormu

  • Sayın Birol Bey,

   Kira yardımı ödemeleri an itibariyle Ocak ayının başvurları cevaplanması ve ödemesi yapılıyor. Ancak başvuru tarihinizden itibaren ödeme yapılacak olan ilk aya kadar geçen süredeki tüm ödemeler peşin olarak alınacaktır. Yani biraz geçte olsa tüm haklarınızı ve ödemelerinizi alacaksınız. Durum hakkında daha kapsamlı bilgi için Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ile iletişime geçiniz.

   Saygılarımızla.

 3. mayıs 2014 ayında kentsel dönüşüm kira yardımı için müracaat ettik henüz çıkmadı ne zaman çıkar bilgi verirseniz çok minnettar oluruz çıktığı zaman bilgilendirebilirmisiniz

  • Sayın Nuri YILMAZ Bey,

   Kira yardımları bayramdan önceki durumda biraz yavaş ilerlemekteydi. Ancak Bakanlığımız yeni personeller almıştır. Bu durumda kira yardımları mart aylarındaki başvuruların değerlendirmesine kadar gelmiştir. Durumu bu şekilde değerlendiriniz.

   Saygılarımızla.

 4. OCAK 2014’DE BAŞVURU YAPMIŞTIM.ÇIKMAYINCA NİSAN’DA GİDİP SORDUĞUMDA ”BAZI YANLIŞLIKLARIN OLDUĞU,DOSYALARIN YENİDEN İNCELENECEĞİNİ VE 4-5 AY BEKLEMEMİZ GEREKTİĞİ” SÖYLENDİ.NE ZAMAN ÇIKCAĞINI BİLDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

  • Sayın Gürhan Bey/Hanım, Süreç bakanlığın kontrolündedir. Ocak ayında başvuru yaptıysanız süreciniz tamamlanmış olması gerekmekkedir. Lütfen ilinizdeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuru yapınız.

 5. İmzaladığımız evraklarda ” Karar uyarınca bankalardan faiz destekli kredi başvurusunda bulunmayacağımı taahhüt ederim” diye bir evrağa imza atmışız.Fakat ben ihtiyaç kredisi(tüketici kredisi) çektim.Bu da faiz destekli kredi olayına girermi?Para alamazmıyım?Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Sayın Gürhan Bey/Hanım, İmzaladığınız kağıtda yazan faiz desteği 6306 sayılı kanun kapsamında sağlanan faiz desteğidir. Siz zaten ihtiyaç kredisi kullanınız ki bunun kanunla bir alakası yoktur. Rahat olabilirsiniz.

 6. ARALIK AYININ SON HAFTASI MÜRACAAT ETTİM HALA EVRAK İNCELEME AŞAMASINDA DİYE UYARI VERİYOR KİRA YARDIMI ALAMADIM ÇOK ZOR DURUMU DÜŞTÜM BU OLANAKLARA GÜVENEREK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ YAPTIK BU KONUDA BİZE YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 7. ocak ayından ıtıbaren beklıyoruz kıraları ınceleme asamasın dıyor..ne kadar surecek bu ınceleme evragımda eksıklk var mı yok mu nasıl ogrenebılırım???

  • Sayın İbrahim bey Sitemizde kentsel dönüşüm>>kira yardımı sayfasına giriş yukarıdaki kira yardımı sorgulama düğmesi (resim) tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca bakanlığı da telefonla arayarak evrak sorgulaması yapabilirisiniz.

 8. Merhabalar;

  2014 mart ayı itibari ile kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı alacağımızı beyan ettiler bize söylenilen 15 mayıs ve 15 haziran tarihleri arasında ziraat bankasındaki hesabınızı kontrol ediniz denildi. Bu nasıl bir yönetim şekli nasıl bir incelemedir. Her sorgulama ekranımda incelemektedir ibaresini görmekten nefret geldi. Saygılarımla…

  • Sayın Alaattin AĞDAŞ Bey,

   Maalesef Aralık ayından başlayarak bakanlığımızda işlemlerde yavaşlama ve karışıklıklar meydana gelmiştir. Bunun en büyük etkileride kira yardımlarında gözlenmektedir. Cevabı yazdığım tarih olan 05.09.2014 tarihinde halen ocak ayı başvuruları incelenmektedir. Bilginize sunulur.

 9. Merhaba,
  Ben Haziran sonunda kira yardimina basvuruda bulundum ve hala inceleme asamasinda. Benim anladigim biz bu yardimi bu sene biraz zor goruruz.
  Madem bakanligin yeterli personeli yok bunun önlemini zamaninda almasi gerekmezmiydi. Gec yapilacak odemeler icin yasal faiz uygulanacakmi?

  • Sayın Selcuk Bey,

   Haziran ayı çok yeni bir başvuru olarak kabul edilmektedir. Maalesef 6-7 ayı bulan bir süreçtir kira yardımları. Beklemenizde fayda var.

 10. Merhaba. Öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler.
  Sorum şu;
  2 evimiz var ve kentsel dönüşüm ile yenileniyor. Kira yardımına ikisi için de başvurduk. İkisi için de alabileceğiz değil mi?

  • Sayın Cem Bey,

   Kira yardımı bir kişi için 5 adet daireye kadar ödenmektedir. Yani bir kişinin bir binada 5 adet dairesi var ise 5 tanesi içinde kira yardımı alabilir.

 11. Merhaba, benim sormak istediğim bu kira yardımı başvuruları İL ‘den İL ‘e değişiyor mu..? Biz İstanbul / Kartal ‘da ikamet etmekteyiz.. Başvurumuzu Haziran ayında İkitelli’ deki ofise yaptık.. Henüz bir sonuç yok.. İş yerimizdeki arkadaş Gebze ‘de ikamet ediyor.. Başvurularını KOCAELİ ye yapmışlar.. Temmuz ayında başvurup Ağustos ayında kira yatırılmaya başlanmış..

  • Sayın Zafer Bey,
   Nufus yoğunluğuna göre yapılan başvurular da daha hızlı değerlendirilir. İstanbul 17.000.000 yakın nufusa sahip bir il olduğu dikkate alındığında ve yaklaşık 20.0000 yakın bina için rapor yazıldığınıda düşünürsek burada başvuru sayısı fazladır. Bu sebepten diğer illere göre daha uzun süren bir süreç oluşmaktadır.

   Saygılarımızla.

 12. SAYIN İLGİLİ, 16 .08.2014 TARİHLİ YANITINIZDA DEĞERLENDİRMELERİN MART AYINA KADAR GELDİĞİNİ BELİRTİYORSUNUZ. 05.09.2014 TARİHİNDEKİ YANITINIZDA İSE OCAK AYI BAŞVURULARININ DEĞERLENDİRİLDİĞİNİ SÖYLÜYORSUNUZ. DAHA NET BİLGİ VERMENİZ MÜMKÜN MÜ? MÜTEAHHİTLER BU KİRA YARDIMINI BAHANE EDEREK AZ KİRA BEDELİ ÖDÜYORLAR, ALDIĞIMIZIN ÜZERİNDE BEDELLERLE EV KİRALIYORUZ, SONRASI MAĞDURİYET. 5-6 TANE BELGENİN DEĞERLENDİRİLİP BAKANLIĞA İLETİLMESİ NE KADAR SÜREBİLİR, GEREKLİ ÖZENİN GÖSTERİLMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. TEŞEKKÜRLER. ARZU ÜNYAY

  • Sayın Arzu Hanım,

   Bizler DİPU İNŞAAT ve DİPU KENTSEL DÖNÜŞÜM firma ve markası olarak özel bir kuruluşuz. Bakanlıktan her gün aldığımız bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. 16 .08.2014 tarihinden bir kaç gün önce aldığımız bilgi mart ayının incelendiği doğrultusunda idi. Bizlerde bu bilgiyi sizlere paylaştık. Ancak 05.09.2014 tarihinde yakın tarihte halen ocak ayının incelendiğini öğrendik. Durumun nedenini sorunca çeşitli farklı cevaplarla karşılaştık. Bizim bazı müşteri ve dostlarımızda bizden kira yardımı takibi talep etmektedir. Bu sebepten sıklıkla süreci takip ediyoruz. Ancak durum hakkında daha detaylı bilgi için rapor hazırlayan firma ile görüşmenizi öneririz.

 13. Biz yaklaşık 2014 mayısın başında başvuru yaptık bize kira yardımının 2 ay içinde yatıcağını belirttiler fakat 5 ay oldu hala bir haber alamadık sorgulama asamasında yazıyordu sitede suan sitede oda yazmamakta site çökmüş durumda galiba bir bilgi verirseniz sevinirim

  • Sayın Hüseyin Bey,

   Malesef kira yardımları 2 ay gibi kısa bir sürede cevaplanmamaktadır. Biraz daha beklemenizi veya rapor yazan firma/ müteahhit ile görüşmenizi öneririz.

  • Sayın Halit Bey,

   7 ay süre uzun gibi görülse de kira yardımları için pekde uzun sayılmaz. Malesef çok fazla talep var ve İl müdürlüğü taleplere yetişememektedir. Biraz daha beklemenizi öneririz. Ancak durum değişmezse rapor hazırlayan firma ile görüşünüz. Size gerekli yönledirmeleri yapacaktırlar.

 14. Merhaba DİPU ailesi. Mart 2014 sonuna doğru tüm evraklarımızı tamamladık. Geçen ay sorgulama sekmesinden baktığımda evraklarınız inceleniyor gibi bir ibare çıkmıştı. Bugün sisteme girdiğimde ise hiçbir yazı/uyarı/bilgilendirme çıkmıyor. Ne yapabilirim?

  • Sayın Ahmet Bey,
   Mart ayı yeni bir tarih sayılır. Sanırım sistem güncellemesi yapılırken sisteme girdiniz. Bir kaç gün sonra tekrar deneyiniz. Eğer halen bir ifade yer almazsa lütfen İl Müdürlüğüne başvuru yapunuz.

 15. Merhaba,ben 17.Aralık 2013 tarihinde Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne kira yardımı için başvurdum,başvuru esnasında ısrarla dosya takip numarası istememize rağmen ,dosya numarası vermediklerini ve takibimizi banka hesabımızdan yapacağımızı ve 2,5 ay sonra yatacağını söylediler,17 eylül tarihinde 9 ay olacak halen yardım yatmış değil,dosya numaramız olmadığından herhangi bir hak kaybı olabilir mi?sanırım birçok kişiye de dosya numarası verilmedi,son olarak da Aralık 2013 başvuruları ne zaman sonuçlanır?bu iki konu hakkındaki değerli görüşlerinizi rica eder,şimdiden teşekkürlerimle,saygılar sunarım.

  • Sayın Utku Bey,

   Aralık ayı başvuruları kira yardımı almaya başladı. Ancak bakanlıkta dosyanız işleme girmemiş olabilir. İvedilikle dosyanızın takibini il müdürlüğünden yapınız. Umarım işleme alınmıştır.

 16. Merhaba benimde sorunum kira yardimi sorgulama sayfasinda 1 hafta onceye kadar evrak inceleme asamasinda yaziyordu fakat simdi hic bir sey yazmiyor ne uyari ne baska birsey nisam ayinda basvuru yaptik..Birde iki katli bina icin odeme tek kat olarak mi verilir iki kat mi istanbul da yasiyoryz

  • Sayın Gözde Hanım,
   Evraklarınız incelenmesi tamamlanmış olabilir, Lütfen il müdürlüğüyle irtibata geçiniz. Kaç tane daire için gerekli evrakları topladıysanız o kadar daire için kira yardımı alabilirsiniz.

 17. SANCAKTEPE SARIGAZİDE GÜNAL ADINA ADINA 18.12.2013 DE KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMINA BAŞ VURMUŞ BULUNUYORUM HALA SONUÇ ÇIKMADI İLGİLENİRMİŞİNİZ LÜTFEN

  • Sayın Ali Rıza KAYGUSUZ,

   İşlemlerinizi yapan firmadan yardım talep edebilirsiniz. Bizim şu aşamada yapabilecek bir işlemimiz bulunmamaktadır. Rapor hizmeti aldığınız firma ile görüşünüz lütfen.

 18. SAYIN KİRA YARDIMI BAŞVURUSU YAPAN TAKİPÇİLERİMİZ.

  16.09.2014 tarihi itibariyle kira yardımları ocak-şubat arsında ki başvurulara ödeme yapılmaktadır. İşlemleriniz hakkında daha kesin bilgi almak için Kentsel Dönüşüm il Müdürlükleri, İşlemlerini yapan rapor yazan firmaları, müteahhit firmaları arayarak süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.

  DİPU Kentsel Dönüşüm olarak elimizden geldiğince sizlere bilgi vermeye ve sorularınızı cevaplamaya çalışıyoruz. Ancak bizlerde İl Müdürlüklerinden aldığımız bilgileri sizlere iletiyoruz. Bazen farklı çalışanlar farklı bilgiler verebilmektedir. Oluşacak hatalardan dolayı şimdiden özür dileriz.
  Saygılarımızla.

  Özcan ÖZ
  DİPU KENTSEL DÖNÜŞÜM

 19. Hızlı ve samimi cevaplarınız için teşekkür ederim. Cevabınızdan sonra İl Müdürlüğüne başvurdum ve hesabıma yatırıldığını öğrendim. İyi çalışmalar dilerim

 20. istanbul,Fikirtepe’de > 21.OCAK.2014 , tarihinde Kira Yardimi icin Muracat ettim. O Tarihten
  bu yana 9 ay gecti , halen Kira yardimi alamadim. Muracaat ettigimde Evraklarin tamam dediler. Her hafta Banka hesabima bakiyorum halen odeme yapilmadi.
  Caresiz kaldim , Kira Yardimi Sorgulama sayfasi calismiyor. . Ne yapmaliyim ?
  Hizli ve samimi cevaplarinizi bekliyorum.. Tesekkur ederim…

  • Sayın Süleymen Bey,

   En kesin çözüm İstanbul Halkalıda’ki İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’müze direk başvuru yapmanızdır.

 21. merhabalar 4/6/2014 tarihinde dosyamızı teslim ettik ve kiraya taşındık mütahit kentsel dönüşümden kira alacaksınız diye kirayı karşılamıyor resmen kendi malımızla kira köşelerinde madur olduk madem böyle bir işleyiş var vatandaşınızı niye madur ediyorsunuz çok zor durumdayız başvurduğumuzda lakayıt cevaplar alıyoruz büyük inşaat firmaları benden sonra dosyayı verdi kiralar bağlandı bile bu konuyu bimere de bildirdim lütfen bu tarihli dosyalar ne zaman ödeme alacak teşekürler

  • Sayın Atakan Bey,

   Haziran ayı yeni bir tarihtir. Bazı kişilerin kira yardımını aldığını söylüyorsunuz. Teknik olarak şu anda ocak, Şubat ayları veriliyor. Sadece bir takipçimizin Mart 2014 başvurusu ile ödeme aldığını öğrendik. Belki şansına işlemleri yapan memurun hızı sayesinde ödemesini hızlıca almıştır. Biraz daha beklemenizi tavsiye ederim. Ancak işlemleri kontrol etmek isterseniz üstteki sorgulama kısmından kimlik bilgilerinizle sorgulama yapabilirsiniz. Bir diğer durumda Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü- Halkalı başvuru yapmanızdır. Başvuru sırasında karşılaştığınız sorunlar malesef bir çok kişi tarafından eleştirilen bir durumdur. Bu durumlar hakkında Müdürlüğe şikeyette bulunabilirsiniz.

   Saygılarımızla.

 22. DİPU ‘ nun samimi ve güleryüzlü çalışanlarının yardımlarıyla kira yardımını sonunda almış bulunmaktayım. Teşekkürler DİPU

 23. Sizin onerdiginiz gibi dun >18/09/2014 tarihinde Kentsel Donusum, il Mud. Halkali / ist., gittim.
  21.OCAK.2014 , Tarihli basvurumu kontrol ettiler. Kayitlarda gorunuyor , fakat dosya incelenmesinde geri cevrilmis , oldugunu soylediler , tekrar dosyayi kontrol edip bakabilirmiyiz
  diye ricada bulundum , dosyanin arsive kaldirildigini , yeterli personel olmadigi icin bakamiyacaklarini ve yeni bir basvuru yapmami istediler , tekrar kendilerinden ricada bulundum , > sansa diyecegim … 10 Adet geri donmus basvuru kutusu icinden , kendi muracaatimi kendim buldum. ilgili memura gosterdim , kontrol ettiler basvurumda hersey tamam , sorun nerden kaynaklaniyor diye arastirma yapildi . Ayni binada 6 No’lu Bagimsiz Kat
  malikinin ismi hem 6 No’lu Daireye > hem de 7 No’lu Daireye gecmis. ..7 No’lu daire bana ait
  fakat 6 No’lu Daire sahibinin ismi geciyor bundan dolayi gecen 9 aylik sure icinde Kira Yardimi , her iki bagimsiz bolumede yapilamiyor. Bu yanlislik , sisteme giris yapan ilgili
  memurun hatasi …. bizden kaynaklanmiyor. Simdi bu sorunu cozmek icin 6 No’lu daire
  sahibinin gelip dilekce yazip > 7 No’lu bagimsiz bolum bana ait degildir diye duzetme
  yapmasini istiyorlar. Bu cozulurse 15.Ekim’de Kira yardiminin hesabimiza yatmaya baslayacagini bildirdiler.
  Basvuru yapip , aradan 9-10 Ay gibi uzun bir zaman gectigi halde , halen bir cevap alama
  yanlar , hic bosuna zaman kaybina ugramasinlar , hemen yeni basvuru yapsinlar.
  Arsiv kutularinda bekleyen binlerce geri donmus basvuru var , yeterli personel olmadigi icin
  Kentsel Donusumun >… tek tek bunlara bakip , ilgili kisilerle irtibata gecip , su belgeniz eksik
  tamalayin , getirin demesi cok zor. … Bu benim sahsi gorusum. Hepimize bol sanslar….

  • Sayın Süleyman Bey,
   Geri dönüşünüz ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Malesef böyle sorunlar oluşabilmektedir. Benzeri problemleri bizler rapor yazarken karşılaştık. Bir memur arkadaş benden o kadar çok ve gereksiz maddeler istedi ki en sonunda dedim ” İsterseniz taklada atabilirim.” ilk başta anlamadı. Sonra ciddi olduğumu anlayınca sanırım utandı sadece 1 evrak istedi istemek için onuda götürünce dosyayı onayladı. Malesef onların işide bizim işimizde ve sizin işinizde çok zor. Umarım en kısa sürede işlemler hızlanır. İlk raporumuzu yazdığımızda yani 15.11.2012 tarihinde dosyamız 1 haftada onaylanmış ve 3 günde işlemlerimiz bitmişti. Sanırım o dosya Türkiye’deki 3. dosya idi. Şimdi o günlere dönmenin hayallerini kuruyoruz.

   Saygılarımızla.

  • Sayın Zewal Hanım/Bey,

   En hızlı çözüm olarak ilinizdeki Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğüne başvuru yapılması. Bilginize sunulur.

 24. Merhaba,
  26 haziranda kira yardimi basvurusu yaptim. 12 eylul de ilk kira yardimini aldim. Hesabima yatan para yanliz bir aylik kira yardimi. Gecmise donuk odemeler yapilmiyormu. Ben nisan ayinda dairemi bosaltip kiraya gectim.
  Ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.

 25. Merhaba sorgulama sayfasından tc kimlik bilgilerini girdiğimde hiç bir sonuç çıkmıyor.neyapmamız gerekiyor bilgi verebilir misiniz.teşekkurler

  • Sayın Meltem Hanım,

   Sistemlerde güncelleme yapıldığı söyleniyor. Eğer ocak şubat ayı başvuru yaptıysanız il müdürlüğüne başvuru yapınız. Eğer daha geç ise lütfen biraz daha bekleyin veya il müdürlüğüne başvuru yapınız.

 26. bana nisanın 15 itibariyle herayın 15 nde kira yardımım düzenli bi şekilde yatıyordu bu ay ise 21.09.2014 olduğu halde yatmadı bazen bukadar geciktiği oluyormu.

 27. Merhaba, 26 haziranda kira yardimi basvurusu yaptim. 12 eylul de ilk kira yardimini aldim. Hesabima yatan para yanliz bir aylik kira yardimi. Gecmise donuk odemeler yapilmiyormu. Ben nisan ayinda dairemi bosaltip kiraya gectim. Ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.
  *

 28. Iyi günler,subat ayindamüraacat ettim,görevili temmuz ayinda 5 aylik olarak alacaksiniz dedi,lakin dün hesabima sadece 680 tl yatirildigini gördüm,sebebuíni ögrenebilirmiyim.

  • Sayın Oktay Bey,
   En kısa sürede İl Müdürlüğüne Başvuru yapınız. Bir önceki soru gibi aynı durum geçerlidir. Normalde başvuru tarihi dikkate alınması gerekmektedir.

 29. Subat ayi sonunda kira yardimi icin basvurduk. Kiracimiza tasinma yardimi odemesine ragmen, daire sahibi olarak bize henuz odeme yapilmadi. Subat sonu basvuranlarin odemesi yapildi mi?

 30. MERHABALAR ÖNCELİKLE YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM TAVSİYENİZ ÜZERE ŞUBEYE GİTTİM BENİM ADIMA VERDİĞİM DOSYA ONAYLANMIŞ İŞLEME KONULMUŞ ANCAK ANNEM VE TEYZEM ADINA DOSYALAR ORTADA YOK BEN ÜÇ DOSYAYI AYNI ANDA VERDİM ANCAK DİĞER İKİ DOSYA SİSTEME GİRMEMİŞ VE YOK LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ SEBEBİ NEDİR

  • Sayın Berk Bey,

   Site çalışıyor. Ancak şu anda günelleme olduğu için son 3 haftadır giriş yapılamıyor. Yetkililerden yapılan açıklama bu yöndedir.

 31. BUDA VATANDAŞA KENTSEL DÖNÜŞÜM KAZIĞI.KİRA YADIMI EVDEN TAHLİYE OLMADAN YAPILIR.BUNU YETKİLİLER BİLMİYORMU.MİLLETİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRA YARDIMI YAPILACAK DİYE KANDIRIYORLAR.BÜTÜN EVRAKLAR TAMAM NEYİN İNCELEMESİ BU.EVLER
  BİTTİ MİLLET HALA KİRA YARDIMI ALACAK.BÖYLE BİR SAÇMALIK OLMAZ.

  • Sayın Necmi Bey,

   Haklı olduğunuz konular süphesiz vardır. Ancak İstanbul’daki yapı stoğu ve bu yapılarda oturanların başvurusu sayısı dikkate alındığında süre uzayabiliyor. Umarım en kısa sürede Bakanlığımız bu sorunu çözer.

 32. BİZ İKİ PARSELİ BİRLEŞTİRİP TEK BLOK OLARAK İNŞAAT YAPMAK İÇİN İKİ BİNA SAHİBİ OLARAK KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN BAŞVURUDA BULUNUP EVRAKLARI HAZIRLAYIP BİRER GÜN ARAYLA (02/06/2014-03/06/2014)TESLİM ETTİK, İLK VEREN ARKADAŞ 19 EYLÜLDE ALDI BENİM Kİ HALA GELMEDİ KENDİMDE İSTANBUL DA OTURMADİĞIM İÇİN TAKİP EDEMİYORUM MÜŞTERİ HİZMETLERİ CEVAP VEREMİYOR YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 33. kolay gelsin merhabalar ben muzaffer yeşilbağ 2014 şubat ayında fikirtepe kentsel dönüşüme kirayardımı dosyalarımı verdim orasıda halkalıya taşınmış kaçkere gitiysem kontrol aşamasında deniyor benden sonra verenler aldığını söylüyor kinse ilgilenmiyor ne olacak bilmiyorum interneten giriyorum site çalışmıyor

  • Sayın Muzaffer Bey,

   İvedilikle tekrar halkalı il müdürlüğüne gidip dosyanızı sorgulatın. Eğer memurlardan net bir cevap alamazsanız Müdür veya Müdür Yardımcısıyla görüşme talep edin. Eğer gene cevap alamazsanız yazılı dilekçe ile bilgi isteyin. 15 gün içinde cevap vermeleri gerekmektedir.

   İyi günler dileriz.

 34. ALO 181 i arıyorsunuz, Ankara da bakanlığın telefonunu veriyorlar, çıkan kişi bir başka numara veriyor arıyorsunuz kesinlikle açmıyorlar. Benimle aynı zamanda veya daha sonra başvuran komşularımın hesabına para yatıyor, ben bilgi bile alamıyorum. Rezillikten başka bir şey değil.

  • Sayın Arzu Hanım,

   Malesef benzer durumlarla bizlerde karşılaşıyoruz. Ancak Pazartesi günü Ankara’ya Bakanlığa gideceğiz. Benzer konularda şikayetleride orada yetkililerle konuşacağız. Durum hakkında ilerleyen zamanlarda daha detaylı bilgiler verebiliriz. Beklemede kalınız.

  • Sayın Kubra Hanım,

   Eksik evrağınız yok ise ödenmiş olması lazım. Şu anda Kendi müşterilerimizden Mart ayı başvuru yapıp ödeme alanlar var. En kısa zamanda Halkalı’daki bakanlığa başvuru yapmanızı öneririm.

  • Sayın Evrim Hanım,

   Sorunuzu tam anlayamamakla birlikte şüreç söyledir. İlk 5-6 ay defaten yatırılabilir. Gerisi ise aylık taksitler olarak yatırılır. Daha detaylı bilgi için Halkalı İl Müdürlüğü’ne ulaşabilirsiniz.

 35. Merhabalar bizim uzerimizde 5 daire gorunuyor ilk ay 3400 yatti fakat ikinci ay 330 tl yatti anlam veremedik yani bir dairenin 5 aylik kirasini aldik peki 330 lira neyin nesi diger daireler nolacak sastik kaldik bize nereden bilgilenecegimizi soylerseniz cok memnun oluruZ cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  • Sayın Nesrin Hanım,

   Bir daire için istanbulda 680 TL ödenmektedir. 3400 TL yatması durumunda sanki bir daire için 5 aylık kira yardımı almış gibi duruyor. İkinci ayda 330 TL yatması bunu dogrular gibi. Ancak bazen maliklerin bilmediği veya dikkat etmediği bir durum olan bir daireye birden fazla kişi emlak beyanı vermesi durumu söz konusu olabilir. Yani, diyelim 2 ortaksınız ve sizin daireye(lere) ikinizde emlak beyanı verdiniz. Bu durumda hak sahipleri kira yardımlarının 1/2 alır. Durumu netlik kazandırmak için İstanbul Halkalı Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğüne başvuru yapınız. Ayrıca 181 nolu telefondan da bilgi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 36. Biz su an 340 340 yari yariya tek daireden odeme aldik peki diger daireler (4 daire) nolacak bu nasil cozumlenecek magdur durumdayiz lutfen vereceginiz cevap bir parca bizi ferahlatacak….

 37. BİZDE ARALIKTA BAŞVURU YAPTIK AMA HALA BİR GELİŞME YOOK NE OLACAK BÖYLE BİLMİYORUM. 12 AY OLACAK HALA ÖDEME BEKLİYORUZ BABAM 3-4 AY ÖNCE GİTTİĞİNDE DOSYALAR TEKRAR İNCELENİYOR DİYE BİLGİ VERMİŞLER AMA DURUM NE BİLEN YOK

  • Sayın Derya Hanım,

   İvedilikle Halkalı İl Müdürlüğüne başvuru yapınız. İşlemlerinizde bir terslik veya hatalar olabilir. Halkalıda Selçuk Bey le görüşünüz.

 38. Merhaba, biz 3 daire için 20.06.2014 tarihinde kira yardımı için başvuru yapmıştık.. 21.10.2014 tarihinde 5 aylık için 3 X 3400 TL “Ekim ayı kira bedeli” adında para yattı. Evraklarımızı teslim ederken memur arkadaş evi ne zaman boşalttınız diye sormuştu. Bizde 28.12.2013 tarihinde dedik.. Form üzerine not aldı. Kasım ayında bize geriye dönük olarak 5 aylık daha para yatar mı acaba.. Yoksa 3 X 680 TL mi yatar.. İyi günler..

  • Sayın Zafer Bey,
   Kentsel dönüşüm kanunu uygulama yönetmeliğinde Beşinci Bölüm 2. maddede;

   “2) (Değişik:RG-25/7/2014-29071)Yapılacak kira yardımının beş aylık miktarı, taşınma
   masrafları da dikkate alınarak defaten ödenebilir. Bu durumda, yardım süresi defaten ödemenin
   yapıldığı aydan itibaren hesap edilir.”

   Yani ilk beş aylık kiranızı aldığınızdan itibaren 13 ay daha 3×680 TL ödeme yapılacaktır.

   • Merhaba, anlamadığım bize Kasım ayında itibaren 3 X 680 TL ödeme olacak mıdır.. Yoksa 5 ay yatırdık diye 5 ay sonra (Nisan 2015) te mi ödeme olur ..

 39. Merhaba,

  Kira yardımlarındaki gecikmeler konusunda insanların sesini duyurabildiği ve cevap alabildiği tek merci olduğunuzu yaptığım incelemeler sonrası gördüm. Öncelikle bunun için teşekkür ederim.

  Bizde nisan sonunda belgelerimizi teslim etmiş idik. Önceki cevaplarınızı inceleyince yıl sonuna kadar beklememi ve yıl sonunda hala ödemelerin başlamaması halinde yeni yılda şahsen ikitelliye gidip durumumu sorgulamam gerektiğini anladım.

  Umarım doğru anlamışımdır.:)
  Teşekkürler

  • Sayın Ahmet Bey;
   Banka hesabınıza bakmanız doğrultusunda yatmamış ise Halkalı Basın Ekspress yoluna gitmeniz ve TC Kimlik numarası ile sorgulatmanız gerekmektedir. Bakanlığa Yeni getirilen ve sadece kira yardımları ile ilgilenen kişilk bir ekip oluşturulmuş ve bu ekip işlemleri hızlandırmaya başlamıştır.

 40. meraba,biz 03.08.2014 tarihinde basurumuzu yaptık,sorgulama butonundan da sorgulayamıyoruz acaba kira yardımı ne zaman başlar?

  • Sayın Neriman Hanım;
   Öncelikle Bakanlığın kurduğu sorgulatma sistemi öncelikle çalışmadığını bilgilendirmek isterim.Banka hesabınıza bakmanız doğrultusunda yatmamış ise Halkalı Basın Ekspress yoluna gitmeniz ve TC Kimlik numarası ile sorgulatmanız gerekmektedir. Bakanlığa Yeni getirilen ve sadece kira yardımları ile ilgilenen kişilk bir ekip oluşturulmuş ve bu ekip işlemleri hızlandırmaya başlamıştır.

 41. Merhaba,
  Ağustos/2014 de müteahhit firma bizim adımıza evrakları teslim etti . Ekim sonu itibari ile , ağustos ayına ait dosyaların kontrolüne ne zaman sıra gelir sizce ? Ne öngörürsünüz bunun için ?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  • Sayın Ece Hanım;
   Kira Yardımları 20 Kasıma kadar banka hesabınıza bakmanız paranız yatmaması sonucunda EVKUR İŞ MERKEZİ 5.Kattaki Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne başvuru yaparak sistemden kontrol ettiriniz.

 42. ilginiz için çok teşekkürler öncelikle.bizim 3 dairemiz vardı yanlız hepsi için bir kıra yardımı alıcamızı sanıyorduk mart 2014 te 1 daireninkini daha sonra agustos ayındada diğer kalan 2 dairenin başvurusunu yaptık.bu ödemeyi ne şekilde alırız bi sıkıntı olur mu son olarakta daha ödeme hiç alamadık ne zaman alabiliriz ?şimdiden teşekkürler.

  • Sayın Savaş Bey;
   Öncelikle 3 dairenizin de kira yardımlarını alabilirsiniz. Ne kadar süreceği konusunda da 20 Kasım tarihine kadar banka hesabınıza bakmanız paranız yatmaması durumunda ise EVKUR İŞ MERKEZİ 5.Kattaki Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne başvuru yaparak sistemden kontrol ettiriniz.

 43. merhabalar şükürler olsun 7 aysonra peşin olarak bugün kira yardımını aldım aynızamanda başvurduğum hissedar olan abimle anneme neden yatmamıştır ız ardeşime de yatmış böyle değişikliler olabilirmi aynı zamanda yatmaya biliyormu saygıla

  • Sayın Serkan Bey;
   Bakanlıkta aynı gün verilen evraklarda yatmamazlık olsa da sebepleri ya evrak hatasıdır. yada inceleyen personel arkadaşlarımızın sistem üzerinden onay verirken yanlış bir biçim girmesi olabiliyor. Bu konuyla ilgili sizler ÇSB HALKALI EVKUR ALIŞVERİŞ MERKEZİ 5. KAT’A gitmeniz ve sorunun ne olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. İyi Günler Dileriz.

 44. 2/6/2014 Evraklarımı teslim ettim 8 ci ayda eksik evrak dediler tamamladım ama hala ödeme yok 3000 evrak bekliyormuş ne olacak belli değil kesin bir cevap vermiyorlar koşuyla beraber verdik onunki 2ay önce ödenmeye başladı ben madur oldum nezaman yapacaklar hiç belli değil cevap veren yok şimdiden çok teşekkür ederim

  • Sayın Selahaddin Bey,

   Eğer komşularınız aldı işe sizinde almanız gerekirdi. Kentsel dönüşüm il müdürlüğüne başvuru yaptırıp evraklarınızın ve kira yardımının durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 45. aynen size katılıyorum ama eksikleri giderdik o evraklar 2 aydır beklemede hiç kimse ilgilenmiyor malasef
  düzgün cevap alamıyoruz kime nereye müracat edeceğimizi bilmiyoruz açıkcası çok bu şekilde madur kişiler var
  bize ne yapmamızı önerirsiniz saygılarımla

  • Sayın Selahaddin Bey,

   Halkalıdaki Ev Kur iş Merkezi 5. katında kira yardımı bölümü var. Oraya gittiğinizde ilgili arkadaşlar sistem üzerinden durumun kontrolünü yapıyorlar. Sonuç olarak :
   1) Eksik evrak olabilir.
   2) İnceleme aşamasında olabilir
   3) Nadiren de olsa evraklar kaybolmuş olabilir.
   4) İşlemler tamamlanmış ödeme almayı bekliyor olabilirsiniz.

   2-4. aşamada durum tespit ettikten sonra beklemeniz gerekmektedir.
   1-3. aşamada ise tekrar başvuru yapmanız işlemlerinizi daha hızlı halletmenizi sağlar.

   Önce durumu öğrenin sonra tekrar bizimle veya Bakanlık yetkilileri ile iletişime geçiniz.

 46. 9 ay oldu hala kira bekliyoruz gecende gittik halkaliya binlerce evrak kayipmis bitaneside bizim yeniden tamamladik evraklari simdide geriye donuk kira verilmiyo artik denilmis tasima parasida yokmus bunun bi asli varmi acaba.

  • Sayın Kübra Hanım,

   Kira yardımı ödemeleri zaman içinde uygulamalarda değişiklik yapılabiliyor. Ancak biliniz ki 18 ay kiranızı alacaksınız. Eğer geriye dönük ödeme alamazsanız ilk kirayı aldığınız aydan itibaren 18 ay düzenli olarak kira yardımınız yatacaktır. Bilginize.

 47. merhaba nisan 2014 başladık kira yardımı almaya 29 temmuzda babam vefat etti bugün 11 11 2014 oldu hala kira bizim üzerimize geçmedi il müdürlüğüne başvurdum ankara yapmıyor dedi ankarayla telefonda görüştüm. ankaranın demesi il müdürlüğü beni yanlış yönlendirmiş biz ilk başvurumuzda paranın dört varise bölünmesini istemiştik ankarada ben uğraşamam dört kişinin dosyasıyla bir kişinin üzerine muafakatname verin noterden diyor. noter masrafıda 500-600lirayı buluyor. ben babamı kaybetmişim maddi imkansızlıklar içindeyim sende benim kiramı ödemiyorsun zaten ben nerden bulayımda muafakatname alayım bu alamadığım paraları geçmişe dönükte ödemeyiz diyorlar hani geçmişe dönük ödeseler borç harç buluruz biyerden ama geçmişe dönük ödemede yapılmayacak diyor. bilgisi olan yardımcı olsun şimdiden teşekkürler.

  • Sayın Kerim Bey,

   Öncelikle başınız sağolsun. Durum biraz karışık. Ancak en kestirme yolu söyle ileteyim. Tabi Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğüne’de danışın.
   1) Veraset intiğal yaptırın.
   2) Daireler için tekrar emlak beyanı verin. Ancak bu beyanı yeni maliklere göre verin.
   3) Yeni maliklere göre tekrar kira yardımına başvuru yapın.

   Ancak tekrar söylüyorum. Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğüyle görüşün.

 48. Merhaba ben kiracıyım ve evimizden kentsel dönüşümden dolayı bir ay önce çıkmak zorunda kaldık.Ve işlerimden dolayı hala başvuru yapamadım.Kiracılara verilen yardım için son başvuru tarihi varmıdır.En son ne zaman başvuru yapabiliriz.

  • Sayın Yusuf Bey,

   Evrakları tamamladıktan itibaren eksik evraklarınız yok ise 1-2 ay içinde ödemenizi alabilirsiniz.

   Saygılarımızla.

 49. aylar sonra ekim 15 te ilk odeme basladı diye sevindik ama bu ayın 15inde ses yok. normal bir durummudur? yoksa kasada öde öde paramı bitti. aydınlatırsanız memnun olurum. teşekkürler.

  sn.DIPU birde hesaba ilk odeme olarak sadece 680 tl yatmıştı. yukarda kimi mulk sahiplerine 5 aylık ilk odeme yapıldıgını okuyunca sormak istedim. ( sonradan okuyup fark ettiğim için 2.nci defa yazmak zorunda kaldım. kusura bakmayın. teşekkürler.

  DİPU: İki soru tek soruda firmamız tarafından birleştirilmiştir.

  • Sayın Okan Bey,

   Başvuru formunda ilk 5 aylık ödemeyi toplu istiyorum maddesi vardır. Bunu işaretlemediyseniz ki öyle görünüyor ilk kirayı aldığınız aydan itibaren 18 ay boyunca kira yardımı alırsınız. Ancak bu ay içi ödeme yapılmaması geçici bir durumdur. Bazen ödemelerde gecikmeler olabilir. Sonuç olarak 18 ay boyunca kira hakkınız kaybolmaz.

   İyi günlerde kullanın

 50. Merhabalar bu Kentsel Dönüşüm müdürlüğünün telefonlara cevap veren bir hattı var mı zira tüm telefonlarını aradım hiçbiri yanıt vermiyor çok rezil bir hal almaya başladı bu iş mahkemeye gidecem 2013 aralık ayında müracatımız var hala ne cevap var nede bir ses Allah bildiği gibi yapsın bunları ne diyim,, küfür edecem bunların yüzünden ,, basiretsiz yönetici basiretsiz kurum,,

  • Sayın Fatih Bey,

   181 Nolu çağrı hattınıda arayabilirsiniz. Şu anda İstanbul İl Müdürlüğü yeni yerine taşınmıştır. Bu yüzden telefonlara cevap veremeyebilirler.

   Saygılarımızla

 51. Merhaba
  şu an kira yardımı evrak kontrolünde hangi ayda teslim edilenlere bakılıyor ?Güncel bilginiz var mı bu konuda ?
  teşekkürler cevabınız için şimdiden

  • Sayın Ece Hanım,

   Bakanlığa yeni personel gelmesi ve bakanlığın yer değiştirmesi nedeniyle kira yardımları hakkında an itibariyle bilgimiz yok. Ancak kendi müşteri ve dostlarımızın kira yardımlarını sormak 25.11.2014 tarihinde bakanlığın yeni yerine gideceğiz. Orada bilgi alınca sizlerede genel bilgilendirme yapacağız. Takipte kalınız.

 52. merhaba binamızı kentsel dönüşüme verdik binamızda oturan sayı 6 kiraya çıktık binamız yıkıldı 3 daire sakini kiralarını aldılar 3 daire sakini kiralarını almış değiller bunun için ne yapılması gerekir bilgilendirirseniz saygılarımla

  • Sayın Hakan Bey,
   Kira yardımı alamayan maliklerin başvurularının kontrol edilmesi lazım. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne giderek sorgulatırsanız hızlı biçimde sonuç alırsınız.

   Saygılarımızla.

 53. Merhaba,
  Geçen hafta bakanlıkltan bilgi alacağız demiştiniz , bir bilgi verdiler mi acaba evrak kontrolünde hangi aya gelmişler ?
  Ayrıca , bugün 181 danışma hattını aradım , ”şahsen geleseniz dahi bilgi veremiyorlar sistemdeki revizyon sürdüğü için ” dediler. Ancak bana , telefondaki arkadaş pek konuya vakıf değil gibi geldi. Sizin duyumunuz ne yönde ? Sadece bir komuşumuz parasını almaya başlamış Kasım ayında , hepimizin evrak teslimi müteahhit firma tarafından aynı gün yapılmıştı halbuki…
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler….

  • Sayın Ece Hanım;
   Çevre ve ŞEhircilik Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde Bakanlık yetkilileri tarafından yeni başvuru durdurularak kira yardımlarında hız kazanmaya başlamışlardır. Bakanlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre kira yardımları ilgili belediyelerine gönderilecek ve dosya girişi hızlandırılacaktır. Şu an Mart ayı dosyalarının bitmek üzere olduğu bilgisi bizlerle paylaşılmıştır.

 54. hayırlı akşamlar…
  BİZ 3 KARDEŞ EVİMİZ YIKILDI 30.05.2014 TARİHİNDE DOSYALARI VERDİK VE EKİM AYINDA 2 KARDEŞİME KİRA YARDIMI ÇIKTI VE 5 AYLIK KİRALARI TOPLAM ALDILAR AMA BANA ÇIKMADI . BEŞİKTAŞA TAŞINMIŞ YENİ YER AMA DAHA AKTİF HALE GEÇMEMİŞ ONUN DIŞINDA HER YERE ARADIK AMA BİR BİLGİ ALAMADIK NEDEN KARDEŞLERİME ÇIKIYO BANA ÇIKMOYOR SEBEBİ NEDİR BİLGİSİ OLAN VARSA ÇOK SEVİNİRİM YADA AYNI DURUM BAŞINIZA GELMEDİ YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ŞUAN HİÇ BİŞEY YAPAMIYORUM HİÇ BİLGİM YOK…

  • Sayın Recep Bey,

   Kardeşlerinize çıkması size çıkmaması için tek neden evrak eksikliğidir. Durumu Beşiktaş Yıldız Cd. No:47 deki bakanlıkla görüşmeniz gerekir. Ancak şu anda bakanlık tüm kira yardımlarını belediyelere gönderiyor. En kısa zamanda bakanlığa gidip sorgulatın. Durum netlik kazanacaktır.

   İyi günler dileriz.

 55. Mart 2014den beri kira yardimi alamiyoruz evimiz yapildi bir aya tasinicaz hala kiradan bir haber yok. Besiktas’a da ugradik bakanligin sayfasindan takip edebilirsiniz , sistem kapali dediler. Daha hala hicbir haber alamadik ne yapmamiz gerekiyor acaba ?

  • Sayın Simge Hanım;
   Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Beşiktaşta bulunan Bakanlığın aldığı karar ile tüm kira yardım dosyaları ilgili belediyesine gönderilmiş olup gerekli işlemler Ocak Ayında ilgili Belediyenizden öğrenebilirsiniz.

 56. merhaba
  kentsel döünüşüme giren dairemizi müteahhite verdik ve 1 sene oldu binamız bitti pencereleri takıldı ve 1 sene olmasına ragmen sadece bir ay kira yardımı aldık.daha ne kadar devam edicek ne zaman kiralarımızı alacagız bilgi verirmisiniz.
  kimse durumlardan hebrdar etmiyor bizi.

 57. MERHABA
  ADIM BİRGÜL EFİL. DAİRE SAHİBİYİM. 01.12.2014 TARİHİNDE KİRA YARDIMI İÇİN MÜRACAT ETTİM. MURACAT SIRASINDA MEMUR KİRA YARDIMI MI TAŞINMA YARDIMI MI İSTİYORSUNUZ DİE SEÇENEKLİ SORU SORDU. BENDE KİRA DEDİM. TAŞINMA PARASI YARDIMI YAPILMIYORMU. LÜTFEN BU KONUDA BENİ BİLGİLENDİRİR MİSİNİZ?
  İYİ ÇALIŞMALAR

  • Sayın Birgül Hanım;
   Daire sahiplerine yapılan yanlızca kira yardımı yapılmaktadır. Riskli binada bulunan dairede oturan kiracılara taşınma yardımı adı altında 2 aylık kira tek seferde verilir.

 58. Merhabalar biz yaklaşık 6 aydır kira yardımı aliyoduk hic sorun yoktu her ayın 15 yatardi aralık ayında kira yatmadi bunun nedeni ne olabilir bununla ilgili kiminle görüşürüz il müdürlüğü bizden çıktı diyor bakanlık bizi aramayin diyor şimdiden teşekkürler

  • Sayın Cemal Bey,

   Geçen seneden tecrubemizdir yılın son ayında kira yardımlarında gecikme olabilmektedir. Ancak bu durum geçici olabiliyor. Bakanlık bizden çıktı derken sizin kiralarınızı kast edemez. Çünkü sizin ödemeleriniz Bakanlık tarafından yapılmaktadır. Beşiktaşdaki yeni bakanlıkğın adresine giderek durumu birebir sorabilirsiniz. Daha net bilgi vereceklerdir.

   İyi günler dileriz.

 59. Merhaba 9 nisan 2014 tarihinde kentsel dönüşüm için başvuruda bulunarak bütün evraklarımı teslim ettim daha sonrasında oradaki yetkili kişi internetten sorgulayarak sonuçları görebilirsiniz dediler bir süre takip ettim fakat dosyanız inceleme aşamasındadır dedi yaklaşık 2 ay önce sorguladığımda bilgilerimi girmeme rağmen sayfa kendini yeniliyordu bankaya gittiğimde para hesaba yatmamıştı . Bütün evraklarım tam olmasına rağmen neden böyle olumsuz bir cevap aldım ve şu an ne yapmam gerekiyor

  Saygılarımla ;

  • Sayın Koray Bey;
   Öncelikle dosyanıza baktığınız sistem yaklaşık 3 aydır çalışmamaktadır. Evraklar ile ilgili olarak Abbasağa mahallesi yıldız caddesi no:17 Beşiktaş adresine giderek evraklarınızın Bakanlıkta mı yoksa ilgili Belediyenize mi gönderildiğini öğrenin. Bakanlıktaysa havalesini öğrenerek dosyanızın sisteme giriş yapılmasını sağlayınız.

  • Sayın Rahmi Bey;
   Bu tür sıkıntılar ÇSB tarafından sıkça karşılaşılmaktadır. Kirası yatmayan kişiler İlgili Belediesine giderek kira yardımlarının sisteme girilip girilmediğini veya eksik evrağı varsa ne olduğunu öğrenebilirler.

  • Sayın Rahmi Bey,

   Ankaradaki bakanlığa bizlerde ulaşmaya çalışıyoruz ancak cevap veren olmuyor. Su anda bir karmaşa var. İstanbul Beşiktaşdaki bakanlığa gitmenizi öneririm.

   Saygılarımızla.

 60. sayın ilgili beşiktaşı aradım belediyeye devir oldu dosyanız dendi belediyeyi aradım konu hakkında hiç bir bilgileri yokmuş nasıl ,nerden ne şekilde ödenecek bilmiiyoruz dendi 7-8 aydır bekliyoruz bakalım millet evini boşaltıp kiraya çıkıyor bu insanlar kirayı nasıl ödüyor nerden ödüyor düşünen yok benim bu düzene güvenim tamamen kayboldu.

  • Sayın Mustafa Bey,

   Bakanlık 03.2014 tarihi ve sonrası dosyaları ilgili belediyelere teslim etti. Ancak belediyeler nasıl işlem yapacağı hakkında tam bilgi verilmedi. Öğrendiğimize göre 15.01.2014 tarihinden sonra bir eğitim verilecekmiş. Bu eğitimden sonra ilgili belediyeler kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı için dosya kabulü yapacaklar.
   Diğer bilinmeyen bir konu ise ödemelerin kimin tarafından ve nasıl yapılacağıdır. Durumu netleştiğinden sitemizden ivedilikle bilgi aktarılacaktır. Talipte olunuz.

 61. Selamlar, 23/08/2014 tarihinde kira yardımına başvurduk. Daire sahibi annem-babam kira yardımı için,ben ise dairede ikamet eden oğulları olarak taşınma yardımı için başvuru yapmıştım. Yaklaşık 25/12/2014 tarihi civarında kira yardımımızın bir kısmını alabildik. Aynı daire üzerinde %50 hak sahibi olan iki kişiden babam 5 aylık kira yardımının yarısını alabilmişken %50 hak sahibi olan Annemin hesabına herhangi bir para yatmamış.Ben ise taşınma yardımımı eksiksiz aldım. Forumdaki yorumlarınıza bakılırsa annemin yardım alamaması büyük olasılıkla eksik belgeden kaynaklanıyor. (Halbuki tüm başvuruları aynı anda ve ilgili memurun gözetimi ve onayıyla yapmıştık.) Size sorum şu, dosyaların belediyelere yönlendirildiğini söylediniz. Bunun takibi için bakanlığın yeni adresi olan Beşiktaş’a gitmek yerine belediyeyi mi tercih etmeliyim?

  • Sayın Ali Bey;
   Anneniz ile babanızın kira yardımları aynı anda yapılmış olabilir. Fakat evrak yoğunluğundan dolayı farklı memurlara havalesi yapıldığından farklı sonuçlar ile karşılaşılmaktadır. Bu yüzden Annenizin evraklarında bir eksiklik olma ihtimaline karşılık incelemesi yapıldığını bilmediğimizden Bakanlığın Beşiktaşdaki yerine gitmenizi ve birkez olsun sorgulatmanızı tavsiye ederiz. İyi günler Dileriz.

 62. Merhabalar…..2013 aralik ayinda kentsel donusum maltepe irtibat burosuna kira yardimi icin basvurmustum….ilk 5 aylik odeme subat 2014 de pesin yatmisti…..sonraki odemeler aylik olarak her ayin 15 inde hesabimiza yatiyordu….ancak yeni yilin ocak ayinda henuz yatmamis gozukuyor….her ayin 15 inde yatmasina alistigimiz icin biraz huylandik…..bu normalmidir yoksa yeni yila girdik diyemi gecikme oldu….bir sistem karisikligina kurban gitmis olabilirmiyiz….tskler

  • Sayın Zeynep Hanım;
   Kira yardımları her ayın ile 15 ile 20 si arasında yatmaktadır. 20 sine kadar yatmaması durumunda Bakanlık yetkilileri ile bir görüşmenizi rica ederiz.

 63. Merhabalar ben 4 aydır kira yardımı alıyordum her ayın 15 inde sorunsuz yatıyordu fakat ocak 2015 de yatmadı konu hakkında bilginiz varmıdır.Teşekkürler

  • Sayın Serkan Bey;
   Kira yardımları her ayın ile 15 ile 20 si arasında yatmaktadır. 20 sine kadar yatmaması durumunda Bakanlık yetkilileri ile bir görüşmenizi rica ederiz.

 64. Merhabalar.. Aralık 2013 ayında müracatımdan sonra Ağustos 2014 – Aralık 2014 arası düzgün olarak kiramı aldım.,Ocak 2015 ise
  yatmadı henüz.. İhtiyaç var tabiiki… Cevaplarınızda bazı dosyaların belediyelere aktarıldığını yazıyorsunuz. Bize de de böyle bir sorun
  olabilirmi? Yatmassa Beşiktaş taki müdürlüğe mi başvuralım? Teşekkürler

  • Sayın Sıdıka Hanım,

   Bazı dosyaların odemelerı bazı donemlerde gecıkme olabilir veya o ay hiç yatmaya bilir. Ama kira yardımını bir dahaki ay iki ay birlikte alabilirsiniz. Ayrıca kira yardımları 15-20 arasında yatar. Biraz daha beklemenizi tavsiye ederim. Eğer 3 ay boyunca kira yardımı yatmazsa bakanlığa başvuru yapınız.

 65. kolay gelsin kira yardımının ilk 5 aylık kısmı ödendi bundan sonraki ödemeler her ayın 15. demi yatırılacak yoksa 5 ay sonramı devam edecek bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler

  • Sayın Mehmet Bey,

   Bu noktadan sonra kira yardımınız 13 ay boyunca her ayın 15-20 arası ödenecektir. Bazı dönemler kira yardımı alamasanız da bir sonraki ay alamadığınız kira ile birlikte alacaksınız. Eğer 3 ay üst üste kira yardımı alamazsanız Bakanlığa bizzat başvuru yapınız.

   İyi günlerde kullanınız.

 66. öncelikle iyi çalışmalar dilerim sormak istediğim acaba bu bakanlık kira yardımı altında ödediği ve her ayın 15 de hesaplara yatırdığı bu kazanılmış hakkı neye dayanarak aksatıyor insanlar kira için gelecek para kişilerin ödemekle yükümlü oldukları kiralardır bakanlık aksattığı bu üç beş günlük paranın faizine çok mu ihtiyaç duymaktadır acaba.

  • Atakan Bey,

   Kira yardımları ile ilgili madde yönetmelikte “yapılabilir” ifadesiyle yer alır. Yani bakanlık istese kira yardımı yapmayadabilir. Ancak durum aslında ödenek ile ilgilidir Bazı dönemlerde ödenek geç geldiği için ödemeler sarka bilir. Kira yardımları 15-20 arasında yatmaktadır. Bilginize.

 67. meraba,biz 8.ayda evraklarımızı verdik bir kaç ay sonra çevre il genel müdürlüğüne akıbeti öğrenmek için gittiğimizde evrakların eksik olduğunu söylediler.tekrar evrakları verdik ama hala bi ses çıkmadı belediyemizi aradım bizim evraklar belediyede gözükmüyor bakanlıkta ankaraya gönderildiğini söylüyor ve gönderileri 1 ay felan oldu. Bizim nasıl bir yol izlememiz gerekiyor kimseden net bişey duyamıyoruz artık ne yapacağımızı şaşırdık kaç aydır,şimdiden teşekkürler

  • Sayın Neriman Hanım,

   Bakanlıkla tekrar görüşün. Bildiğim kadarıyla 03.2014 tarihinden sonra evrakların hepsi eğer işlem görmemişse ilgili belediyelere gönderildi. Belediyeler daha kira yardımı başvurusu almaya başlamadı. Konuyada pek vakıf değiller zaten. Bende bakanlıktan belediyeye gönderilen evralar içinde dosyanızı sorgulatın. Orada değilse ilgili memurla konuşun. İyi günler dilerim.

 68. Sistemde kira yatmis gorunuyor ama iban nosu yeniden gonderin dediler ankaraya faksladik ama halen hesaba gecmedi ne yapmam lazim besiktas ilgilenmiyor belediyele gidin diyorlar belediyede onceki muracatlara bakmiyoruz diyorlar attilar ortalia bir kentsel donusum kirasi insanlari madur ettiler bizlerde kira verecekler diye evimizi mutaite verdik simdi emekli maasimizi kiraya veriyozuz sasirdik

  • Rahmi Bey,

   Benzer durum bizim bir müşterimizin başına geldi. Malesef Ankarada’ki bakanlığa ulaşmak mümkün değil. Bu yüzden eğer mümkünse veya bir tanıdığınız varsa Ankara’dan birebir ilgilenmek gerekiyor.

 69. Iyi gunler. 02.2014 tarihinde dosyamizi verdik iki kere kayboldu 3. Kez hazirlayip verdik hala ses yok besiktasa gidince tersleyip buraya gelmeyin bankadan kontrol edin diye soyleniyo nasil hakkimizi aricaz biz…

  • Sayın Kübra Hanım;
   Dosyanızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğünde alt katta bulunan arkadaşlara TC Kimlik Numarası ile sorgulatmanız gerekmektedir. Dosyanız Bakanlıkta veya Belediyede olduğunu ordan öğrenebilirsiniz. Ayrıca Cevap vermemeleri durumunda 1.katta Ümit beyden yardım alabilirsiniz. İyi GÜnler Dİleriz

 70. Düzenli olarak 3 aydır kira yardımı vermiş olduğum iban nosuna yatırılıyordu .Fakat bu ay hesabıma yatmamış araştırdığımda banka hesabımı başka şubeye almış olduğundan iban nosu değişmiş şimdi ne yapmam lazım teşekkür ederim.

  • Sayın Musa Bey;
   Beşiktaşta bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne giderek alacağınız dilekçe örneği ile Ankara’ya fax çekmeniz sonucunda IBAN numaranız değişecek ve yatmayan kiralarınız toptan olarak hesabınıza aktarılacaktır.

  • Sayın Habip Bey,

   Gün sonuna kadar bekleyin. Eğer kira yardımınız halen yatmazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne başvuru yapınız.

 71. merhaba iyi çalışmalar
  2014 şubat ayında kira yardımına başvuruda bulundum 2 dairem vardı fakat ayrı ayrı başvuru yapmadım eylül ayında banka hesabıma 3400 tl * 2 kere yattı
  Daha sonra aralık ayına kadar 680*2 olmak üzere kira yardımı aldım fakat bu ay kira yardımım yatmadı sebebi nedir
  18 ay doldu mu acaba n
  Bilgi verir misiniz

  • Müzeyyen Hanım,

   Soruları web sitesine girdiğimizde ve sorularınız firmamız ve web yetkililerimizce onaylandıktan sonra cevaplanır.

   Yazdıklarınzıa göre size iki adet bina için ödene yapılıyor. Bu durumda yine 2 adet bina için ödeme alırsınız. Bu ay içi ödemelerde biraz gecikme olmuştur. Bu gün sonuna kadar yatmasını bekleniyor. Eğer yatmazsa İsterseniz İl Müdürlüğüne giderek bilgi alabilirsiniz.

 72. Kira yardimlari ocak ayi icinde henuz yatmamasinin sebebi ozel bir guncellemeden dolayiymis….yani gecici….ayrica normalde kira yardimlarinin yatirilmasi 15-26 arasiymis……bu durumda her ayin 26 sina kadar paralarin yatirilmasinin bir opsiyonu var…..bakanlikta bu opsiyonu kullaniyor…..yeni yil ocak ayi guncellemesinde sonradan bir hata olmamasi adina gecici bir gecikme soz konusu….sayet gene yatmassa sahsen kentsel donusum mudurlugu alt yapi bolumune basvurulmasi gerekiyor…..ancak bugune kadar kira yardimini duzenli almis hak sahipleri icin herhangi bir sorunun cikmasi zayif bir ihtimal…..bu bilgileri paylasmak ve bilgilendirmek istedim….

 73. KİRA YARDIMLARININ HENÜZ YATIRILMAMA NEDENİ ENFLASYON NEDENİ İLE MAAŞLARA YAPILAN ZAMLARIN KİRALARADA YANSITILMASININ HESAPLANMASI OLDUĞU ŞEKLİNDE BİLGİ ALDIK.

  • Aldığınız bilgiler doğru olmakla beraber ayın 26 sına kadar ödemelerin yapılacağı hakkında bir bilgi daha söylenmektedir.

 74. İYİ GÜNLER HENÜZ KİRA YARDIMI ALAMADIM EKSİK EVRAK KAYIP DOSYALARDAN DOLAYI EVİMİZ 4 AYAKADAR BİTECEK EV TESLİM EDİLDİGİNDE YANİ TAPUYU ALINCAK BANA KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA ÖDERMİ YANİ TAPUYU ALINCAK YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

  • Sayın Selahaddin Bey;
   Binanız bitmesi şu an kira yardımı almanıza bir engel olmamaktadır.Kira yardımları ilk başvuru yaptığınız tarihten itibaren 18 ay olarak yatacaktır.

 75. meraba,biz 8.aydan ayda evrakları teslim etmiştik.kiramız 6 aydır yatmıyordu. bugün baktım hesaba 1.133tl para yatmış.biz 3 hissedarız beşiktaşı aradığımda kiranında hisselere bölündüğünü sölüyolar yeni sisteme göre ama 2014 te evraklarımızı verdik .her şeyimize ona göre ayarladık şimdi çok mağduruz napalım nasıl bir yol izleyelim lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Sayın Neriman Hanım;
   Bakanlık tarafından 2012 yılında çıkarılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Kapsamında yapılan kira yardımı başvuruları DAİRE BAŞI ödeneceği belirtilmiştir. Dairede birden fazla hissedar var ise hisseleri oranında yatırılacağı belirtilmiştir. Daireniz hisseli ise yapabileceğiniz hiç bir şey yoktur.

   • Dairemiz hisseli değil,arsamız hisseli 3 katlı binamız vardı ve 3 hissedar vardı.Mütehait de böyle birşey için uyarmadı bizi.650TL alacağımızı biliyorduk.

     • biz verdik biliyoruz ama pazartesi tekrar emlak beyanı alıp beşiktaşa götürücez,yani şunu öğrenmek istiyorum arsa hisseli olsa dahi bizler daire başı kira alabilecekmiyiz çünkü bundan önce aynı şekilde arsa tapulu olup kira alan daire sahipleri tanıyoruz,bu arada yardımlarınız için çok teşekkürler sizin sayenizde yol izliyoruz ilginize teşekkür ederim.

     • Neriman Hanım,

      Emlak beyanlarında dikkat edilmeyen bir husus vardır. Siz daireye ortak olarak emlak beyanı verebilirsiniz. Misalen 3 kardeş var diyelim. Bir daireye her birisi emlak beyanı versin. Emlak beyanlarında daire – dikkat edin daire yazıyoruz- hisse oranı 1/4, 1/4 VE 2/4 ise 680 TL olan kira yardımını bu kardeşler 1/4, 1/4 ve 2/4 olarak paylaşarak alırlar. Lütfen emlak beyanlarınızı tümü ile inceleyiniz. Hisse oranınıza bakınız.

 76. Ocak ayinda yatmasi gereken kira yardimlari 23 ocak itibariyle hesaplara yatmistir…yukardada yazdigim uzere bugun kira yardimini aldim….ocak kirasini 680 tl olarak aldim….ocak kirasini bekleyen herkesi buradan haberdar etmek istedim…..site yoneticilerinede bu hizmeti sagladiklari icin ayricana tsk ler…..

  • Sayın Zeynep Hanım,

   Firmamız olarak iyi günlerde kullanmanızı dileriz.

   Paylaşımlarınız içinde teşekkür ederiz. Kentsel dönüşüm hakkında tüm bilgi ve güncel haberleri DİPU forum sayfamızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca firmamız 6306 sayılı kanun kapmsanında lisanslı ve yetkili olduğunu da hatırlatmak isteriz.

 77. MERHABA
  2/6/2014 TARİHİNDE 4 DAİRE İÇİN MÜRACAT ETTİM BUGÜNEKADAR 3 KEZ EVRAK LAR KAYBOLDU
  BU GÜN TAMALADIM TEKRAR BUGÜN KANUN DEĞİŞMİŞ SADECE 1 KİRA GİRİŞİ YAPTILAR ARTIK BÖYLE OLACAKMIŞ NASIL SİSTEM ANLAMADIM İYİ GÜNLER

  • Sayın Selahaddin Bey,

   Maalesef bu tip sıkıntılar oluyor. Hakkınızı aramak isterseniz de kesin sonuç olmasa da Ankara’daki Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüyle görüşmenizdir. İyi günler dilerim.

 78. Bu ay kira bedelimiz yatırılmadı,yukarıdaki yorumları okudum,her ayın 26 sına kadar opsiyonlu imiş,bugün yani 27.Ocak.2015 tarihi itibariyle baktık gene yatırılmamış,umarım en yakın zamanda yatırılır, çünkü vatandaşlar arasında bir söylenti başladı,tamamen kesildi verilmeyecek diye. Bunların söylentiden ibaret olduğunu biliyor,en yakın zamanda yatırılacağını umuyorum. Teşekkürler

  • Sayın Mustafa Bey,

   Biraz daha beklemenizi öneririz. Kira yardımıları ile ilgili ödemelerin resmi olarak başlamasıyla DİPU Kentsel Dönüşüm firması olarak sizlere bilgi verilecektir. Takipte kalınız. İsteyen hak sahipleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuru yapabilir veya ALO181 arayabilirler.

   İyi günler dileriz.

 79. Merhabalar;
  Kira yardımı başvuruları belediyelere geçtikten sonra ikametgah belgesini istiyorlar. Benim kira yardımı ile ilgili iki sorum olacak.
  Soru:1
  Benim bir apartmanda 6 dairem var. Ve hepsini kiralık olarak verdim. Ben de başka bir yerde ikametgah ediyorum. Şimdi ben bu altı dairemden kira yardımı alamayacak mıyım ? Alacaksam eğer kaçından kira yardımı alacağım?
  Soru:2
  Benim oturduğum yani ikametgah ettiğim yerde de 6 dairem var. Birinde ben oturuyorum diğer beşini ise kiraya verdim. Şimdi ben yalnız ikametgah ettiğim bir daire için mi kira yardımı alacağım? Yoksa hepsi için mi alacağım?
  Teşekkürler.

  • Sayın Umut Bey;
   Bakanlığın 20.01.2015 tarihinde yayınladığı Kira Yardımı Uygulama Kılavuzunda bu konu ile ilgili açıklama yapılmıştır. Bir binada 6 daireniz varsa ve hepsi kiracıya verdiyseniz hiç bir daireden kira yardımı alamayacaksınız. Sadece oturduğunuz dairenin kira yardımını alabilirsiniz.

 80. Merhabalar,
  20 ocakta çıkan yeni kira yardımı yönetmeliğinde yardımların kısıtlandığını görüyoruz. Alıntı yapıyorum:
  ” Kira yardımı ödemelerinde riskli yapıda ikamet şartı aranmakta olup, malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerinden sadece bu şartı sağlayanlara ödeme yapılacaktır.”
  Annem ve Babama ait olan ancak kendilerinin ikamet etmediği (benim ikamet ettiğim) bir dairemiz kentsel dönüşüme girdi. Kira yardımını almaya başlayalı 1 ay oldu. İlk ödemeyi 5 aylık peşin yaptılar. Bundan sonrası için kazanılmış bu hakkın kaybedilmesi sözkonusu olacak mı?Üstüne üstlük Yaptıkları ödemeleri geri ödememizi talep ederler mi? Halihazırda kira yardımı almakta olanlar ve yukarıda alıntı yaptığım kriteri sağlamayanlar kira yardımı almaya devam edebilecekler mi? bilgi ve yorumlarınızı bekliyorum.

  • Sayın Ali Efe Bey,
   Kılavuz yürürlüğe girdi ancak bir çok konuda itiraza uğradı. Aldığımız resmi olmayan bilgilere göre Kılavuzun iptali veya Subat 2015 tarihinden itibaren başvuru yapanlara ilgilendirecek.

 81. Bende Nisan’da başvurdum hala yatmadı.Benim merak ettiğim eğer yatarsa geriye dönükmü olur yoksa yattığı aydan başlayıp 18 aymı yatar? Birde istanbul için aylık 720 TL’ye çıktığı doğrumudur? Tesekkurler.

  • Sayın Abbas Bey;
   Bakanlıkta yapmış olduğunuz kira başvurusu sisteme girilmediyse (durum böyle anlaşılıyor) oturduğunuz dairenin kira yardımını alabileceksiniz.5 aylık geriye dönük yatması olmayacak. Her ay sabit olarak yatacaktır. Kira yardımları 720 TL olduğu konusu doğru değildir. Ama bu şekilde bir beklenti bulunmaktadır.

 82. Merhaba kira yardımı başvurusu yapalı 6 ay oldu hala bi ses seda yok bütün işlemlerin belediyelere devredildiği söyleniyor belediyeye gittim evraklar orda öyle duruyor onlar bizden beter hiç bişey bildikleri yok memurlar bile işiniz zor bizde bişey bilmiyoz diyor ne olcak bu boyle kira yardımı sorgulama sayfasıda çalışmıyor nerden detaylı bilgi alıcaz bize yardımcı olun….

  • Sayın Özkan Bey,

   Büyük bir ihtimalle dosyanız belediyededir. Ancak belediyeler daha nasıl işlem yapılacağı hakkında tam bilgi sahibi değil. Bu yüzden biraz beklemeniz veya ALO181 den bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 83. Merhaba. Ben 13 aralıkta tüm evraklarin tam olarak kentsel dönüşüme başvurdum. Bugune kadar yatmayinca çevre çevre şehircilik Bakanlığına gittim. Gerekli evraklar 20 ocakta değiştiği için evrakları tamamlanıyor gerekiyor dediler. Ama kanunda istenen evraklar 20 ocakta çıktı ben 13 aralıkta başvurdum. Memurun suçunu ben mi çekeceğim. Ne yapmam lazim

  • Sayın Özgür Bey;
   Ne yazık ki Bakanlıkta değişen evrakların sisteme girildiği tarih bakanlık için geçerli olduğundan o günkü evraklar eksiksiz olarak sisteme girilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sistem otomatik olarak kira yardımını yatırmamaktadır.

 84. İlk kira yardımını 15 aralık 2014’te almıştım.2.kira yardımını 30 0cak 2015 tarihinde aldım.Kira yardımının gecikmeli olarak hesabıma bugün kontrol ettiğimde yatırıldığını gördüm.İzmirde ikamet ediyorum.Bunu sizlerle paylaşmak istedim.

 85. mehabalar

  kira yardımı konusu elediyelere taşındı şimdi bizim 6 dairemiz vardı fatih belediyesine başvurduk sadece oturdugunuz daireninkini alabilirsiniz paraları dağıttılar paraları kalmayınca böyle bi uygulamaya gittiler diyolar doğrumu.eger dogruysa bundan önceki alanlara kıyasla yasal ne yolara başvurabilriz 1 yıldır kira yardımı bekliyorum ben

  • Sayın Savaş Bey;
   Fatih Belediyesinin dediği konu doğrudur. 20 Ocak 2015 tarihinde ÇŞB bir kira yardımı uygulama kılavuzu yayınlayarak bu durumu vatandaşlara bildirmiştir. Yanlız burda şu tür bir haksızlık var 2.ay kira başvurusu yapıpta sırasını bekleyen vatandaşlarda bu kılavuzdan yararlanması istenilmektedir. Bu vatandaşlar arasında haksız duruma düşürmektedir. Bununla ilgili şikayetlerinizi öncelikle BİMER sonra ÇŞB Ankara veya direk Başbakanlığa mesaj yoluyla bildirebilirsiniz. İyi Günler Dileriz.

 86. GÜNAYDIN
  KİRA YARDIMI İÇİN İLK EVRAK TESLİMİM 5/6/2014 TARİHİ 3 DEFA KENTSEL DÖNÜŞÜM TAŞINDI 3 DEFA EVRAKLARIM KAYBOLDU EN SON 20 OCAK 2015 DE TEKRAR TAMALADIM 4 DAİREM VARDI 1 DAİRE GİRİŞ YAPILDI ŞUNU SORMAK İSTERİM TABİ 5 KİRA PEŞİN OLAYIDA KALKTI BANA 5 KİRA PEŞİN ÖDERLERMİ ACABA ÖDEMEZLERMİ HALAA KİRA ALACAGIM 1 YIL OLDU BİZDE MAĞDUR OLDUK İYİCE

  • Sayın Selahaddin Bey;
   Sizlere 5 Aylık peşin kalktı yanlız 18 ay boyunca kira kira yardımı yapılacak. Ayrıca 4 Daireniz olan binada 1 daire kirası alabileceksiniz. Orda oturmanız şartıyla.İyi Günler Dileriz.

 87. Bu kira yardımı mevzuatı geriye dönük işletilemez. Ne zaman yayınlandıysa o zaman işleme konur. insanlar ona gore anlaşmalarını yaptılar verilen sözler ne ise o uygulanmalı bir an once bakan çıkıp bu konuda konuşmalı aksi halde istifa etmeli onbinlerce insan mağdur edildi

 88. merhaba ben mehmet nuri korkmaz 10 şubat 2014 tarihinde istenilen evrakları eksiksiz olarak teslim ettim.3katlı binam vardı 3 daire için belediyeden emlak beyanamesini ayrı ayrı alarak teslim ettim.aradan geçen 13 aya rağmen bir sonuç almadım.evraklarımın ümraniye be ledyesinde olduğunu oradaki memurun sistemde kayıtlı olduğunu söyledi.şimdi soruyorum ben ne zaman para alacağım.teşekürler

  • Sayın Mehmet Bey,

   Evraklarınızla ilgili eksik olabilir. Ümraniye belediyesinden veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığından lütfen dosyanızı kontrol ettiriniz.

   İyi günler dileriz.

  • Sayın Orhan Bey,

   Yeni uygulama ile ilgili resmi ve kesin bir açıklama yoktur. Durum kesinleştirğinde sitemiz üzerinden bilgi verilecektir.

   Lütfen takipte kalınız.

 89. 2014 MÜRACAT EDENLER DAİRE SAYISIKADAR KİRA ÖDENECEKMİŞ ÖYLE DUYUM ALDIK DOĞRUYSA TABİ BAŞKA BİLGİ VARMI BU KONUDA ACABA İYİ GÜNLER

 90. BİZLER 2014 TE MÜRACAT EDİP EVRAKLAR KAYIP OLDUGU İÇİN 2015 TE TAMAMLADIK O YÜZDEN TEK KİRAYA DÜŞMÜŞTÜ YENİDEN DÜZENLENMEDE BİZ DE YARARLANIRMIYIZ

  • Sayın Selahaddin Bey;
   Ne yazık ki sizlerde Yeni Düzenlemeden yararlanacaksınız.Ama bir önceki mesajınızda yazdığınız “2014 MÜRACAT EDENLER DAİRE SAYISI KADAR KİRA ÖDENECEKMİŞ ÖYLE DUYUM ALDIK DOĞRUYSA TABİ BAŞKA BİLGİ VARMI BU KONUDA ACABA İYİ GÜNLER” hakkında firmamıza bilgi ulaşmamıştır. Araştırma yapılarak gerekli açıklama sitemiz üzerinden bildirilecektir.

  • Orhan Bey,

   Sorunuzu sitemizde görülmesi için izin verildi. 20.02.2015 tarihinde firmamız yetkilileri Çevre ve şehircilik il müdürlüğüne gideceklerdir. Durum hakkında bilgiler alacağız. Daha detaylı bilgi için bizi takipte kalınız.

  • Sayın Mahmut Bey;
   Türk Yönet sistemlerinde yapılan güncellemeler nedeniyle 26 Şubat 2015 tarihine kadar kira yardımları yatırılacaktır. Yatmaması durumunda ÇSB ALT YAPI VE KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜDÜRLÜĞÜ ile irtibata geçebilirsiniz.

 91. İlgı ve bilgileriniz adına sizlere çok teşşekkür ederi.,herşey para değil tabiki de, 87 yaşındaķi babannemin duasını aldınız verdiğiniz bilgiler ile.iyi çalışmalar dileriz.

  • Sayın Selin Hanım;
   Sizlerde biliyorsunuz ki 20 Ocak tarihinde yürürlüğe giren Kira yardımı Uygulama Kılavuzunda eski başvurularda bu kılavuz sayesinde hak kaybı oluyordu. Bu hakkaybının düzeltilmesi ve bir hata olmaması için 26 şubata kadar kira yardımı yatırılması durdurulmuştur. iyi günler dileriz.

 92. SELAMLAR 26 ŞUBATA KADAR KİRA YARDIMI YATIRILMASI DURDURULMUŞTUR DEMİŞSİNİZ ŞUBAT KİRASI NE ZAMAN YATIRILACAK BUGÜNE KADAR KİRASINI DÜZENLİ ALANLARI ETKİLEYECEKMİ BU SİSTEM ACABA

 93. SELAMLAR 26 ŞUBATA KADAR KİRA YARDIMI YATIRILMASI DURDURULMUŞTUR DEMİŞSİNİZ ŞUBAT KİRASI NE ZAMAN YATIRILACAK BUGÜNE KADAR KİRASINI DÜZENLİ ALANLARI ETKİLEYECEKMİ BU SİSTEM ACABA

 94. Merhaba iyi günler,
  Peki eski başvurular gene daire saysı kadar mı kira yardımı alacaklar. Yoksa herkes 1 daire üzerinden mi alacak..??

  • Sayın Orhan Bey;
   Eski Başvuru yapanlar 5 aylık peşin alamayacaklar kira yardımı başladığı aydan itibaren 18 ay boyunca kira yardımı alacaklardır.

 95. merhaba verdiğiniz bilgiller için çok teşekkürler öncelikle.biz 2014te başvurmuştuk 3 dariemiz vardı sinada şimdi biz 3 daire üzerinden mi alıcaz kira yardımı yoksa tek daire üzerinden mi alıcaz yeni düzenlemeye giriyomuyuz?

  • Sayın Savaş Bey;
   Daireleriniz sisteme tek daire olarak girilmiş ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gidip diğer dairelerinizi de ekletmeniz gerekmektedir.

 96. merhaba iyi çalışmalar sizden bir bilgi almak istiyorum kentsel dönüşüm kira yardımına başvuru yapmak istiyorum fakat bir süre almanyada bulunduğum için inşaat başlamış durumda burada bir dairem var bunun için neler yapmam lazım ? ayrıca vekaletname ile başvuru yapabilir miyim?
  Teşekkürler

  • Sayın Taner Bey;
   Kentsel Dönüşüm kapsamında kira yardımı alabilmeniz için 20 ocak 2015 tarihinde çıkarılan kılavuza göre o dairede oturuyor olmanız gerekmektedir. O dairede oturduğunuzu gösterir adrese dayalı nüfus kayıt örneği alabilirseniz kira yardımı alabilirsiniz. Vekaletname ile işlem yapmak için “6306 sayılı kanun kapsamında kira yardımı başvurusu yapmaya” diye vekaletname vermeniz gerekmektedir.

 97. Subat ayi kira yardimlari 24 subat itibariyle hesaba yatirilmis….735 tl olarak bugun aldim…..bekleyenler hesaplarini kontrol etsinler….saygilar

 98. Günaydın Merhaba,
  Dün akşam hesapları kontrol ettiğimde Şubat ayı kira yardımları zamlı olarak hesaplara geçmiş.. İstanbul için 735 TL yapmışlar.. Bilgilendirmek amacıyla yazdım.. Herkese hayırlı günler..

 99. iyi günler benimde 4 daire kirası alacaktım ama 1 daire kirası yatırmışlar 6/6/2014 eski müracattı 4 daire giriş yaptık demişlerdi yapılmamış sebebi ne olabilir teşekkürler

  • Sayın Selahaddin Bey,

   Bir çok neden olabilir. Bunlar arasında en önemlisi dairenizde birçok çok malik olabilir.
   Diğer durum ise diğer 3 evrağınızda eksiklikler olabilir.

   En doğru çözüm için İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne kendiniz başvuru yapmanızdır. Durum ancak bu şekilde netliğe kavuşur.

 100. Kira yardımına nisan/2014’te başvurmuştum. Aralık/2014’te belgelerde olan bir hata düzeltildi. Sonunda bu ay ilk kira yardımını aldım. İlk 5 taksidin tamanı istemiştim ama sadece ilk taksit yattı. Neyse buna da şükredelim.:)

  Bu arada Dipu kentsel dönüşüm firması yetkililerine böyle güzel bir sayfa yapıp bizleri bilgilendirdikleri için çok teşekkür ederim. Bu site dışında hiçbir yerde ne bilgi edinebiliyoruz ne sesimizi duyurabiliyoruz. Burası adeta çölde bir vaha gibi.:)

  • Sayın Ahmet GENÇ Bey,

   Öncelikle ödemeniz için hayırlı olsun diliyoruz. Bu noktadan sonra 17 ay boyunca kira yardımı alacaksınız.

   Sitemizin ve firmamızın amacı kazanç sağlamaktır. Ancak bir gerçek var inandığımız. Ne kadar çok kişi memnun olursa o kadar çok kazanç sağlarız. Bu kazanç her zaman para olarak alğılanmasın. Sizin bu yazınız bile bizim için büyük bir kazanımdır. Arada sırada Allah razı olsun diyenlerde olunca arkamızda maddi güçten çok manevi güçlerde oluyor. Sizlere yani takiğçilerimize teşekkür ederiz.

   Sizin bilmediğiniz bir durum daha ifade edeyim. Bu sitede yer alan tüm sorunlar ve sorular için firmamız ve çalışanlarımız elimizden gelen her türlü gayreti göstermektedir. Bazen bunu bakanlığa durum bildirimi olarak bazen bilgi almaya çalışarak sizlere bir yol gösterici olmaya çalışıyoruz. Zaten şirketin kuruluş misyonu insan odaklıdır.

   Tekrar teşekkür eder iyi günler dileriz.

 101. iyi günler ben hatay dan yazıyorum şubat ayı kira yardımı hesabıma yatırılmamış ne yapmamız lazım bilgi verirseniz sevinirim.

  • Sayın Mehmet Bey;
   Öncelikle yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz il bakanlığına giderek durumu sorgulatmanız gerekmektedir. Sizlerde belki biliyorsunuzdur ki 20 Ocakta yayınlanan Kira Yardımı Uygulama Kılavuzunun Uygulanması sırasında bazı sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunları çözebilmek amaçlı bazı illere kira yardımı yapılamamaktadır. Sorunun bundan kaynaklı mı olduğunu yoksa evraklardan mı kaynaklı olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir.

 102. Iyi calismalar kira yardimlari belediyele gecti diyorlar ama esenler belediyesinde halen basvurulari almiyor bakinliktan haber bekliyoruz diyorlar bu nasil uygulama bir bilginiz varmi

  • Sayın Rahmi Bey;
   Bazı Belediyeler Bakanlığın yayınladığı 20 Ocaktaki Kira Yardımı Uygulama Kılavuzu ile eski yönetmelik arasında ne yapacağını bilmediği için kira yardımı başvurusu almıyor. Bakanlık yazıları yazmış ve göndermiş olup yakın bir zamanda ellerine ulaşacağını beklemekteyiz.Bundan sonra kendi incelemelerini yaparak başvuruları alması beklenmektedir.

 103. Merhabalar,

  Öncelikle vermiş olduğunuz hizmetten ötürü size teşekkür ederim, neredeyse konu ile ilgili bilgi alınabilecek tek kaynaksınız.
  Biz 09/2014 de 3 daire için başvuru yaptık, evraklarımız şimdi ilgili belediyede görünmekte. Evrakların kabulu sırasında herhangi bir eksik olmadığı söylendi fakat sisteme girişlerinin henüz yapılmadığını düşünüyorum. Biz son yapılan değişikliklerden sonra 3 daire için kira yardımı alabilecek miyiz? Eğer alabilecek isek, evrakların sisteme kaydı sırasında ortaya çıkabilecek kayıp, eksik vs. hakkımızın kaybına yol açar mı yoksa bu problemin telafisi yapılıp kira yardımı alınabilir mi?

  İyi çalışmalar.

  • Sayın Süleyman Bey;
   Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.Evraklarınız Belediyenizde ise şu an çıkan yönetmelik sizleri etkilemeyerek 3 daire kira yardımı alabileceksiniz. Yanlız Bakanlık tarafından resmi yazı gönderildiği için yazının gelmesini tüm Belediyeler gibi 20 Ocak 2015 öncesi BAŞVURU yapan malikler de beklemektedir. Bu evrağın gelmesi ile sisteme girişler başlatılacaktır.
   İyi Günler Dileriz

 104. Kolay gelsin, benim babamda çoğunuzun olduğu gibi neredeyse 1 yıldır bu savaşın içinde Nisan 2014 ilk başvuru sonuç “evraklar kayıp” Kasım 2014 2. başvuru sonuç “bina nosu hatalı girilmiş eklenen bir dilekçe” 20 Ocak sonrası sonuç “Şubat 15 ten sonra hesaplarınızı kontrol edin” 26 Şubat sonrası sonuç “ödemeniz saymanlıkta görünüyor hergün hesabınıza bakın” veee yine bir memur hatası 1/2 hisse girilen bilgiler sonucu yarım kira bedeli hesaba yatmış, beşiktaştaki memur hatasını kabul etmiş fakat dilekçe yazarak Ankara ya göndereceksiniz demiş ben buradan düzeltemem demiş ve bir diğer sormak istediğim konuda bu kiralar sadece Ziraat bankasına mı yatıyor çünkü babamdan birde 40 TL hesap işletim ücreti kesmişler herkesten kesiyoruz 20 TL fakat bir yanlışlık olmuş sizden 40 TL kesilmiş deyip düzeltmemişler bile hatalarını, babamda bir sorun çıkmasın diye bankadan parayı çekmemiş düzeltilmesini bekliyecek. Sorum şu aynı durumu yaşayan var mı bu düzeltme çok sürer mi ve banka herkesten bu parayı kesiyor mu? Çok teşekkürler…

  • Sayın Müjgan Hanım;
   Siz bu kira yardımında bayağı zorluklar çekmişsiniz. Sorularınıza tek tek cevap vermek gerekirse;
   1) “kiralar sadece Ziraat bankasına mı yatıyor”
   Evet.Kiralar sadece Ziraat bankasına yatıyor.
   2)”40 TL hesap işletim ücreti kesmişler.”
   Hayır. Bu bugüne kadar kimseden kesilmiyor.Ama şu varki devlet sizlere yatırdığı paradan gelir vergisi alabiliyor.
   3)”Bu düzeltme çok sürer mi?”
   Dilekçenizi yazdıktan sonra Beşiktaşa verilen dilekçenin bir nüshasını da ANKARA BAKANLIĞA faxlamanız durumunda ve aramanız durumunda işlemleri biraz daha hızlandırabiliyorsunuz.

 105. Merhabalar , belediyeler sistemin henüz kurlımadığını bu yüzden de işlem yapamadıklarını soylüyorlar sistemi ne zaman kurarlar bununla ilgili bilginiz var mı ?

  • Sayın Musfata Bey,

   İstanbul genelinde bir çok belediye farklı uygulama yapmaktadır. Ancak sistem kurmak derken kasıt memur atanması olabilir. Çünkü elektronik siteme Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sağlanmaktadır. Bir durum var sadece belediyelerin işlem yapamayacağı;
   – Ocak 2015 öncesi başvuruların durumu. Bu başvurular eski haklarını kullanacak. Bu durumla ilgili Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğünden resmi yazı beklenmektedir.
   -Ocak 2015 sonrası başvurular ise Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Uygulama Kılavuzunda belirtilen esaslara göre işlem görecek. Yani Ocak 2015 sonrası başvurular kaydı alınabilir durumdadır.

   Belediyenizle terar iletşime geçiniz.

 106. Küçükçekmece belediyesi işlemlere başladı. Eski müracatları incelemeye başlamışlar. Yeni başvurularıda kabul ediyorlar. Dosyamızı teğit ettiler inceleyeceklermiş, 1 ay sonra tekrar sorun dendi. 08 2014 başvuru yapmıştık

 107. MERHABALAR

  belediyelere yazılar ulaştımı biz eski başvuranlardanız amcamla 3er dairemiz vardı fatih belediyesine bağlıyız fakat ordaki görevliler tek daire alıcaksınız demişler bugünde bizi arayıp adres aldılar bir kağıt gönderceklermiş bilginiz varmı bu konuyla ilgili

  • Sayın Savaş Bey,

   Yeni uygulama yönetmeliğine göre artık tek kira yardımı alacaksınız. Bunuda eğer yapıda oturuyorsanız alırsınız.
   Düzeltme: Eski başvurular hakkında bir genelge yayınlanacak. Bu genelgeye göre eğer mevcut haklarınız korunacak. Ocak 2015 ve sonrası başvurularda tek daire şartı geçerlidir.
   Ancak adresinize gelecek evrak hakkında bilgimiz yok. Evrak ulaştığında bilgi verirseniz yine elimizden geleni yaparız.

   Fatih belediyesi kira yardımına başlamış olması da oradaki hak sahipleri adına sevindirici bir durumdur.

   İyi günler dileriz.

 108. DİPU 07 MART CEVABINIZ ÖNCEKİ CEVAPLARINIZLA GÖRE YANLIŞ OLDU SAVAŞ BEY ESKİ BAŞVURU YAPMIŞ. SİZ İSE TEK KİRA YARDIMI ALACAKSINIZ DİYORSUNUZ ???

  • Sayın Mustafa Bey,

   İlginizden ve düzeltmenizden dolayı teşekkür ederiz. Aynı anda bir çok kişiye cevap vermeye çalıştığımızdan dolayı bazen hatalı ifadeler kullanabiliyoruz. Teşekkür ederiz.

 109. teşekkürler cevap için bizim şöyle bi sıkıntı mevcut 3 daire vardı fakat tek daire vergisi yatırılmış şimdi bizden diğer dairelerin vergi makbuzlaır isteniyo.3 daire kabul etmişlerdi eski sistemde şimdi tek daire oluyo bu şekilde deniyor

  • Savas Bey,

   Öncelikle ben sizden bir bilgi isteyeyim eğer sizin için uygunsa. Dipu Kentsel Dönüşüm firması ve kullanıcıları olarak bizler sitemizden sizler gibi mesaj yazamıyoruz. Peki siz bize mesaj attınız. Biz cevapladık. Sonra düzeltme yaptık. Bunu nasıl fark ettiniz. Mail adresinize mesaj mı geliyor. Değişme var veya konuda düzeltme var diye. Bize bu konuda bilgi verirseniz seviniriz.

   Kentsel Dönüşüm kira yardımı ve buna bağlı olarak yayınlanan uygulama kılavuzunda gerekli evrak listesinde aşağıdaki evraklar yer almaktadır.

   a) Başvuru dilekçesi, (Islak imzalı olmalıdır.)
   b) Nüfus cüzdanı fotokopisi,
   c) Riskli Yapı Tespit Raporu (Yetkilerce Onaylı),
   d) Tapu belgesi ve taşınmaza ait güncel tapu kaydı, Bağımsız bölümü belli olmayan arsa paylı tapularda ayrıca riskli yapı tespit raporunda belirtilen adres ve ada/parsel bilgileri ile uyumlu olacak şekilde bağımsız bölümü gösterir emlak vergi beyannamesi istenecektir.
   e) Riskli yapı tespit raporunda belirtilen adres ile uyumlu olacak şekilde malik adına kayıtlı (elektrik, su, doğalgaz, telefon hizmetleri ile ilgili) son üç aya ait fatura,
   f) Yıkılan Yapılar Formu (Islak imzalı ve mühürlü), Binanın yıkıldığını teyit eden Belediye/İlgili Kurumca verilmiş ıslak imzalı ve mühürlü yazı istenecektir.
   g) Malikin riskli olarak tespit edilen yapıda ikamet ettiğine ve riskli olarak tespit edilen yapıyı tahliye ettiğine dair eski ve yeni adresini gösteren İl/İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden alınacak, imzalı ve mühürlü Adres Bilgileri Raporu,
   h) Hak sahibine/vekiline ait vadesiz, TL, T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’ye ait hesap cüzdanı fotokopisi alınacaktır.

   d maddesinde görüleceği üzere emlak beyanı yeni kılavuzda da eski uygulamalarda da istenen bir uygulamadır. Emlak beyanı veya emlak vergisi size şu hakkı kazandırıyor. Burası kaçak veya yasal fark etmez. Belediye buranın benden emlak vergisini aldıysa benim burası ruhsat olarak olmasa da resmiyette var demektir. Var olmasa vergi alınamaz. Yani emlak vergisi verilen daireler tapu durumu ne olursa olsun kentsel dönüşüm için verilen haklardan faydalanabilir.

   Raporunuzu hangi firma hazırladıysa önce o firma ile iletişime geçiniz ve sizin yapınız için kaç adet konut girilmiş öğrenin. Misalen firma 3 konut girmiş ise bir şansımız var. Diyelim 3 daire girmiş. O zaman belediye emlak vergisi alan kısmı neresi ise orayla görüşün. Oradaki yetkililere geriye dönük emlak beyanı vermek istediğinizi aslında yapınızın eski olduğunu ancak emlak beyanı verilmediğini ifade edin. Dikkat: normal şartlarda 18 ay x 730 TL = 13140 TL her daire için kira yardımı alabilirsiniz. Yani eğer sizden talep edilecek vergi borcu bundan fazla veya buna yakın ise hiç uğraşmayın değmez. Birde bakanlığa ocak 2015 önce başvurunuz var ise hakkınız yukarıdaki adımlar ile geçerlidir.

   Eğer raporunuzu hazırlayan firma 3 adetten daha az daire girdi ise işiniz daha uzun. Önce firmanın raporun düzeltilmesi için ilgili belediye veya çevre şehircilik bakanlığına başvuru yapacak oradan 3 adet daire olarak rapor revize edilecek ki bu noktada sizden 3 adet dairenin emlak beyanı veya fatura istenecektir. Sonra yukarıdaki adımları izleyerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

   Eğer ocak 2015 öncesi bakanlığa bir başvurunuz yok ise zaten yeni yönetmeliğe tabisiniz ve bu durumda daire sahipleri oturdukları daireler için 1 adet kira yardımı alabilirler.

   Eğer halen yazdığımız cevap sorunuza karşılık gelmiyor ise 0532 111 34 78 nolu telefondan bizi arayınız. Oradan Özcan ÖZ Beyle görüşmek için 1002 direk kodlayınız.

   İyi günler dileriz.

 110. Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkürler…”Dilekçenizi yazdıktan sonra Beşiktaşa verilen dilekçenin bir nüshasını da ANKARA BAKANLIĞA faxlamanız durumunda ve aramanız durumunda işlemleri biraz daha hızlandırabiliyorsunuz.” demişsiniz Mümkünse eğer sizde mevcut bir fax ve irtibat numarası varsa ANKARAnın rica edebilir miyim? Bu arada ziraat bankasının 40 TL masraf kestiğini söylemiştim ya banka da hatasından dönmüş ve hesaba iadeyi gerçekleştirmiş, umarım Bakanlıkta düzeltmeyi ivedilikle yaparda ilk kira bedelini tam alabiliriz geç olmadan Şimdiden cevabınız için tekrar teşekkürler…

   • Sayın Müjgan Hanım;
    Bakanlığın kira yardımı için telefon numarası 0312 410 77 12-13-14
    Fax numarası ise 0312 410 77 00’ı arayarak fax numarasını öğrenmeniz gerekmektedir.
    İyi Günler Dileriz

  • Sayın Selahaddin Bey;
   Mart ayı kiraları bu ay 26’sından önce yatması beklenmemektedir. Sistem düzenlenmesi yapılacaktır. İyi Günler Dileriz.

 111. İyi aksamlar bizim 4 ortaklı bir gecekondumuz var benim evime komsumuz evini mutaahite verdigi icin bana zararı olduğu için evi kentsel dönüşüme verdim 2015 birinci aydan beri kira yardımı alıyorum simdi diger 3 ortak kira yardımı almak istiyor onlardami ayrı risk raporu almak zorunda

  • Sayın İsmail Bey soruyu tam anlayamadık. Ancak lütfen sorunuzu tam olarak ve anlaşılır bir biçimde yazarsanız en kısa sürede cevap vermeye çalışırız.

 112. 850 metre arsamiz var ve bu arsada 4 tane gecekondu var ben kendi gece kondumu kentsel donusum le risk raporu aldım 2015 birinci aydan itibaren kira yardımı alıyorum diğer 3 gecekondudan 2 tanesi yıkık durumda bir tanesi daha riskli yapi ama risk raporu yok kira yardımı almak istiyor nasıl bir yol izlemeliyiz

  • Sayın İsmail Bey,

   Kira yardımı alabilmek için yapıların mevcut olması ve ardından deprem risk raporu almış olması gerekir. Yıkılan binalar hiç bir hak sahibi değil. Ayakta kalan yapı ise eğer deprem risk raporu alınıp kentsel dönüşüm kapsamında sokulursa kira yardımı hakkı doğar.
   Tabi aynı parselde birden cok bina var ise zaten bunlara deprem risk raporuda alınası gerekirdi zamanında. Neyse. Kalan yapınıza rapor alıp kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımına başvuru yapabilirsiniz.

 113. 7 ocakta kira yardımı için başvurduk. 15 Ocak’ta yönetmelik değişti eski yönetmelikte faydalanabilir miyiz? Eski yönetmeliğe göre haklarımızı nasıl elde edebiliriz?

  • Sayın Merve Hanım;
   Bakanlığın çıkardığı uygulama kılavuzu sizin tabiriniz ile yönetmelik 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yapılan başvurularda geçerlidir.Bu yüzden siz yeni yönetmelik maddesine geçmiş olmaktasınız.Eski haklarınızı alamayacaksınız.

 114. 15 Ocak’ta çıkan yönetmelik nasıl kendini geriye yürütebiliyor peki? Hukuka aykırılık söz konusu değil mi? Eski yönetmelikle 7 Ocak’ta kazanılmış bir hakka sahip olamıyor muyuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here