Kentsel Dönüşümde Kamulaştırma

6306 Sayı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Hakkında Kanun veya bilinen adıyla Kentsel Dönüşüm Kanunu ile birlikte Kamulaştırmaveya Hızlı Kamulaştırma kavramları hayatımıza girmiştir.

0
2504

Kentsel dönüşüm sürecinde işlemlerin başlaması için 2/3 çoğunluk yeterlidir. Ancak 2/3 çoğunluk şartı ile yapılabilecek işlemler ancak müteahhit firmanın seçilmesi ve sözleşmenin imzalanmasını kapsar. Yıkım ruhsatının alınması, imar durumu v.b. evrakların alınması, yapı ruhsatının alınması ve inşaatın başlaması için tam vekalet ve birlik gerekmektedir. İşte bu durumda da 6306 Sayı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Hakkında Kanun veya bilinen adıyla Kentsel Dönüşüm Kanunu ile birlikte Kamulaştırmaveya Hızlı Kamulaştırma kavramları hayatımıza girmiştir. Öncelikler bu kavramları açıklayalım:

Kamulaştırma; Bir apartman veya meskende 2/3 çoğunluğu sağlayan tarafın yapının yenilenmesi için engel olanarak görülen ve işlemlere devam edilmesine izin vermeyen 1/3 hisse ve daha az hisseli malik için yapılan bir dizi işlem sonucunda tapuların çoğunluk tarafına bedeli karşılığında devredilmesidir.

Hızlı Kamulaştırma:  Kamunun yararı gözetilerek 6306 sayılı kanun kapsamında ilk tebliğat yapıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve/veya İlgili Belediye ve/veya İnşaat firması tarafından gerçekleştirilen kamulaştırma sürecidir.

 

Hızlı kamulaştırma durumu en güncel hali ile Fikirtepe’de gündeme gelmiştir. Fikir tepede bir ada üzerine tek kalan ve hiç bir durumda Müteahhit firma ile anlaşmayan parsel sahibine ilgili Belediye ve Bakanlık tarafından tebligat ile “15 gün içinde anlaşması aksi taktirde hızlı kamulaştırma yapılacağı” konusunda tebligat gitmesinden 1 hafta sonra Müteahhit firma ile anlaşarak sorun çözülmüştür.

 

Kamulaştırma Süreci Nasıl İşler;

1) Kentsel Dönüşüm raporu yazılmış ilgili kurum tarafından onaylanmış yapının maliklerine tapu kanalıyla durumu bildiren tebliğat ulaştırılır.

2) Fiyat tespiti yaptırılır.

2) Tebligatı alan maliklerden biri veya daha fazlası, apartman yönetimi apartmanı 634 sayılı kat malikleri kanununa göre toplantıya davet eder.

3) Toplantıda müteahhit firma kararı verilir. Eğer toplantı için müteahhit firma bulunmadıysa ileri tarihli toplantı kararı alınarak müteahhit firmanın bu toplantıda seçilmesi kararı verilir.

4) Toplantı sonucu toplantıya katılmayan maliklere tebligatla iletilir. 15 içinde apartman kararına uyması beklenir.

5) Tebligat ulaştıktan 15 gün sonra halen anlaşma sağlanamazsa tüm resmi yazışmalar ve tebligatlar, iletildi evrakları ile birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuruda bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here