Kira Yardım Kılavuzu Yayınlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kira yardımı Uygulamaları için kılavuz yayınlanmıştır. Bu kılavuza göre Kira başvurusu için yapılan değişiklikler ve başvuru evraklarının değiştirildiği görülmektedir. Bu yapılan değişiklikler vatandaşlardan haksız kazanç sağlamak isteyen kişilerin önlenmesi amacıyla yapıldığı gibi böyle bir amacı olmayan vatandaşlarıda mağdur edeceği tahmin edilmektedir.

0
2497

Kira-Yardımı-Uygulama-KilavuzuÇevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kira yardımı Uygulamaları için kılavuz yayınlanmıştır. Bu kılavuza göre Kira başvurusu için yapılan değişiklikler ve başvuru evraklarının değiştirildiği görülmektedir. Bu yapılan değişiklikler vatandaşlardan haksız kazanç sağlamak isteyen kişilerin önlenmesi amacıyla yapıldığı gibi böyle bir amacı olmayan vatandaşlarıda mağdur edeceği tahmin edilmektedir.

NEDİR BU DEĞİŞİKLİKLER?

  1. Daire sayıları kaç olursa olsun sadece oturduğu dairenin kira yardımı alınabilecektir.Eğer dairede oturmuyorsa kira yardımı yapılmayacaktır. Dairelerinde kiracı oturuyorsa daire sahibi başvuru yapamayacaktır.
  2. Daire sahibi olan kişilerin vekilleri de alacakları vekaletname ile kira yardımları bu kişilerin hesaplarına yatırılabilecektir. Kullanılan bağımsız birimin numarası açıkca belirtilmelidir.
  3. Kira Yardımı alan maliklerin vefat etmeleri sonucunda kira yardımları varislere hisseleri oranında yatırılacaktır. Yanlız bu yardımların yatması için varislerin Mirasçılık Belgesi istenmelidir.

BU DEĞİŞİKLİKLER VATANDAŞLARA NE GİBi ZARARI OLABİLİR?

Dairelerinde oturmayan veya kiraya vermiş vatandaşlarımızın kira yardım hakları olmayacaktır. Kira yardımında ayrımcılık olarak alınacaktır.Kira yardımı alamayan dairede oturmayan malikler hibe olan yardımı alamayacakları için kredi faiz desteği alabileceklerinden ve hak kaybı oluşmaması için Kredi çekeceklerinden vatandaşlar gereksiz bir borç altına gireceklerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here