KENTSEL DÖNÜŞÜM SAHTEKARLIĞI

Kentsel Dönüşüm Kapsamında Aracı firmalar vatandaşları mağdur etmektedir.

0
2230

       2012 Yılında yürürlüğe giren 6306 sayılı kanun kapsamında amaç deprem anında yıkımları engelleyerek vatandaşların güvenli bir yarına ulaşmalarını sağlamaktır. Ancak binalarını yenilemek isteyen malikler farkında olmadan kentsel dönüşüm kapsamında test yaptırmak için lisansı olmayan aracı firmalara gitmekte ve mağdur edilmektedir. Kentsel Dönüşümde lisanslı firma DİPU KENTSEL DÖNÜŞÜM Genel Müdürü Sayın Özcan ÖZ’ün yaptığı açıklamaya göre ” Evlerini Yenilemek İsteyen malikler mağdur olmamak için binalarının testlerini yaptırmadan önce lisanslarının olup olmadığını araştırmaları gerektiğini ve kentsel dönüşüm uzmanı diye bir kavramın olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Bu tür yaklaşımlar ile gelen firmalara itibar etmemeleri gerekmektedir.” dediği öğrenildi.

      Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Firmalar,Üniversiteler sitelerinden açıklanmış olup lisansı iptal edilen firmalar bu listeden çıkartılmıştır. Vatandaşlarımız bu listeyi kontrol ederek testlerini yaptırmaları durumunda mağdur olmayacaklardır. Piyasadaki bu tür firmaların olması nedeniyle 6306 sayılı kanuna zarar veren bu firmalar vatandaşları korkutarak bu kanuna yönelmemelerini ve deprem anında büyük hasarlar alabilecek binaların sorumlusu olduklarını unutmamalıdırlar. Unutulmamalıdır ki 17 Ağustos depreminde deprem değil dayanıksız binalar insanlarımızı yok etmiştir. Bu güne kadar yapılan Kentsel Dönüşüm testlerinde günümüzün eski binalarında 2 Mpa ile 15 Mpa arasında betonlar çıktığı ve bu betonların dayanacak güçlerinin kalmadığı görülmektedir. Binaların depreme dayanamayarak yıkımlar gerçekleşmektedir.

        Kanunun çıkması ile birlikte ayrıca Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı diye bir kavramda çıkmış olan ülkemizde hiç bir şekilde uzmanlık belgesi Bakanlık ve Bakanlığa bağlı kurumlar tarafından verilmemektedir. Uzman olduğunu beyan eden firmalar veya kurum/derneğin verdiği bazı eğitimler ve belgelerinde kanunun hiç bir geçerliliği bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızı kandırarak mağdur edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here