Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Zamlanıyor

0
2362

2012 yılından beri yapılan Kentsel Dönüşüm Uygulamalarında verilen kira yardımlarında 2016 yılı neticesinde zamlanacağı bildirildi.

Tüm Türkiye çapında gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm çalışmaları ile 6,5 milyon binanın yıkılacağı ve vatandaşların can ve mal kayıplarının önüne geçileceği hesaplanmaktadır. Vatandaşları bu dönüşüm sürecinde mağdur olmamaları için verilen kira yardımlarına zam geleceği belirtildi.2016 yılında yapılacak zam İstanbul, Ankara ve İzmir’de 735 liradan 790 liraya çıkacağı, Nüfusu az olan illerde ise 455 liradan 500 liraya çıkacağı hesaplanıyor. Kiracıların taşınma bedelleri bulundukları ilin Kira bedelleri 2 katı olarak tek seferde verilecektir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Kentsel Dönüşüm çalışmaları devam edebilmesi için finansman arayışları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Maliye Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı’nın daha fazla destek sağlamasını istiyor. 2015 yılında kentsel dönüşüme kaynak Bakanlık döner sermayesinden aktarıldı.

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı yapılacak maliklere ikamet şartı getirilmiştir. Kira yardımı yapılacak konut veya iş yerinde oturmayan malik ve kiracılara kira yardımı yapılmayacaktır. Kira yardımı 18 ay boyunca yapılacak olup bina bitmesi durumunda kesilmeyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here