DANIŞTAY KENTSEL DÖNÜŞÜME ENGEL OLDU

0
4065

Bakanlar Kurulu Kararı ile 01.11.2017 tarihine kadar uzatılan Planlı Alanlar Tip İmar Kanunu Yönetmeliği’nin geçici 6. maddesi ile getirilen, 1,25 imar imkanı veren metin Danıştay tarafından durduruldu.

Danıştayın yapmış olduğu iptal kararı ile Kentsel Dönüşümde yapılacak binalar büyük bir belirsizliğe girerken vatandaş ne yapacağını şaşırmış durumda. Mimarlar Odasının Danıştay’a yaptığı Planlı Alanlar Tip İmar Kanununda usulsüzlük olduğu gerekçesiyle iptali için yapılan başvurulara iptal kararı verildi. Yönetmeliğin 6.maddesi ile %25 imar artışı sağlanacaktı. Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören tarafından yapılan açıklamaya göre ” inşaat sektörünün taleplerine binaen geçici 6. madde ile bir yenileme yaparak; hangi yönetmelik daha avantajlı inşaat yapma imkanı veriyorsa onun uygulanması ve belediyelerce inşaat ruhsatının avantajlı koşullara uygun verilme olanağını getirdi.Böylece Tip İmar Yönetmeliği’ne göre kısaca 1,20 oranına göre uygulanan inşaat miktarı, ortalama 1,25 oranına çıkabiliyor oldu. Bu geçici kural İnşaat Sektörünün uyum sağlanabilmesi için Kasaım 2017 tarihine kadar uzatıldı. Arsalarda avantajlı inşaat miktarı sağlayan bu yönetmeliğin iptali için Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonucu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 30 Eylül 2015 tarihinde verdiği kararla bu avantajlı inşaat uygulamasını durdurdu. Ancak bu karar bir iki gün önce açıklandığı için İnşaat Sektörünün yeni haberi oldu ve inşaatçılar kaosla karşı karşıya kaldı.”

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Bunun sonucunda bu maddeye güvenerek anlaşmalar yapan müteahhitler büyük bir belirsizliğin içine girdi. Müteahhitler tarafından yapılan açıklama ise “bizim daha önce edinilmiş olan haklarımız var ve inşaatımızı başvurusunu yaptığımız tarihte geçerli olan yönetmeliğe göre yaparız. Ruhsatımız iptal edilirse bu yönetmeliğe güvenerek yaptıkları yatırımların zarara uğrayacağını bildirdiler.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here