EYYÜBİYE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM

0
1741

Şanlı Urfada’da çarpık kentleşmenin en yoğun yaşandığı ilçelerin başında gelen Eyyübiye kentsel dönüşüm uygulamaları ile çağdaş ve modern bir kent olma yolunda büyük bir harekete geçti.

Kent yaşamına uygun projeler üreterek insanların yaşam kalitesini arttırmayı ve daha modern bir görünüme kavuşturmayı hedefleyen Eyyübiye Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi.

Eyyübiye Belediye Başkanı Sayın Ekinci, ilçede bu alanda yapacakları çalışmaları anlattı. Bazı yerlerde kentsel dönüşüm bazı yerlerde kendiliğinden dönüşüm olması gerektiğinin altını çizen Ekinci, “Eyyübiye’de kentsel dönüşüm, ranta dönüşmeyecek” dedi.

 Kentsel Dönüşümün uygulandığı bölgelerde sosyal açıdan da büyük kazanımlar olduğunu kaydeden Ekinci “su anda TOKİ ile görüşüp, projesini hazırladığımız,Büyükşehir Meclisi tarafından yetki devri yapılanbir çalışma mevcut.Bunlar belirli bir takvim,belirli bir plan gerektiren işler. Yani kısacası Zaman gerektiren işler. fakat bunların daha hızlı ve süratli bir şekilde yapılması gerekiyor” dedi.

Kentsel dönüşümde en çok uygulanan yöntemin yüksek katlı apartmanlar olduğunu belirten Ekinci; bu kültürün Şanlıurfaya yakışmadığı ve apartman yerine bahçeli konutlar imal edileceği öğrenildi. Gelişmiş avrupa ülkelerinde genellikle 2 katlı bahçeli evler olduğu ve bu bahçeli evlerde yaşayan vatandaşların komşuluk ilişkilerinin daha kuvvetli olacağını kaydetti.

Eyyübiye tarihi mekanların olduğu bir yer. Dolayısıyla şehri iyi tanıtacak, gelen insanların buradaki kültürü eniyi şekilde yaşaması ve hissetmeleri için çalışmaların süratle yapılması gerektiğini söyleyen Ekinci, Şanlıurfa’nın daha iyi tanıtılması gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here