Avcılar’da Kentsel Dönüşüme Büyük Destek

0
2404

1999 Gölcük depreminde en büyük yıkıntıları yaşayan ilçeler arasında olan İstanbul Avcılar ilçesi, yorgun 5, 6 katlı bina binaların önünde bulunan 4 kat yapılma izni engeli Avcılar Belediyesinin çalışması ile aşılmaya çalışılıyor.

Avcılar Belediyesi tarafından kentsel dönüşüme vatandaşları teşvik etmek amacıyla “Uygulama İmar Planı” çalışmaları yapıldı ve bu çalışmalar belediye meclisinden oy birliği ile kabul edildi. Karar onaylanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesine sunuldu.

Marmara Depreminden etkilenen yerleşim birimleri arasında bulunan Avcılar kentsel dönüşümün sağlıklı yapılabilmesi için belediye bünyesinde oluşturulan Plan Proje Müdürlüğü, bilim insanlarının yanı sıra İBB’den uzmanları da davet ederek yaptıkları çalışmada “Acil Eylem Planı” ortay çıktı. Belediye meclisi 2014 yılında oy birliği ile karar vermesi sonucu 1/1000 yerine 1/5’lik imar planı yapma izni kararı aldı. İlçede başlatılan 10 mahalledeki çalışma önemli ölçüde sonuçlandı.

Çalışmalar sonucu Avcılarda binaların kaç kat oldukları ve yeni yapılacak olan binaların 4 kattan yüksek yapılamaması ile ortaya çıkan 4 kattan sonraki maliklerin durumunun ne olacağı hiç bir şekilde kesinlik yoktu ve kentsel dönüşüme engel olmaktaydı. Avcılar Belediye Başkanı çalışmaların son aşamasına gelindiği belirterek şunları söyledi;

“Avcılardaki 6 katlı binaların çoğu yorgun, hasarlı, yaşlı. Sadece evler değil. İçinde oturanlarda yaşlanmış durumda. Bunlara biryere gidebilecek durumda değil. 19800 yılında müktesep hak olarak 6 kat hakkını elde etmiş binaların envanterini çıkardık. Bunların bulunduğu yerlerin altyapısı zaten 6 kata göre yapılmış. Bu meskenlerde oturuluyor, trafiğe altyapıya ve başka bir konuya ek yük getirecek durumu da yok. Mevcut binaların yenileri ile güvenli yer değiştirmesi gerekiyor. 5 ve 6 kat izni alındığında bunlar bir an önce yenilecek. İnsanlarımız aynı mahallelerinde aynı komşuları ile parkı, pazarı ile güvenli, günümüz teknolojisi ile yapılmış güvenli binalarda oturmak istiyor. Olası bir risk nedeniyle hiçbir ayrım yapmadan bunu sağlamak gerek. Bunun için hiçbir hesap yapmamak, öncelikle vicdani sorumluluk gerekiyor. Madem İstanbuldayız zemin sorunumuz var. Koruyucu önlemlerini bunların başında imar planı yaparak güvenli binalarla değişimini sağlamak zorundayız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here