Üsküdar’da Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Başladı

0
1492

Üsküdar’da yapılması planlanan dönüşüm için çalışmalar geçen hafta başladı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkmen ilk önce Haremin taşınması gerektiğini açıklarken, ” Haremin taşınması Üsküdar Meydanının tamamlanması, Salacak ve Beylerbeyi sahil projeleri 2018 sonu gelmeden bitecek. Otogar Ataşehir’e taşınıyor ve orası bir rekreasyon alanı. Donatılar ve park alanı olarak değerlendireceğiz.” dedi.

MEYDAN 3 KAT BÜYÜYECEK

Üsküdar’in merkezi bir yer olduğunu belirten Türkmen, “Üsküdar Anadolu’nun son ilçesi ve Avrupa’dan gelirken ilk ilçesi. Yani merkezdeyiz. Ulaşım anlamında Üsküdar İstanbul’un en önemli merkezi. İstanbul’un taşı toprağı altın deriz, Üsküdar’ın yakut. Aynı zamanda insanların yaşamak için çok fazla tercih ettiği bir ilçe. 550 bin nüfusumuz var. Bu kadar yoğun nüfusun olduğu yerde ulaşım hamleleri yapmak lazım. Meydanı düzenleme sebebimiz bu. Meydan insan sirkülasyonunun ciddi olduğu yerlerden biri. Artık kaldıramaz hale geldi. Projede meydanı üç kat büyütüyoruz, altına bin araçlık otopark yapıyoruz. 2019’a yetişmiyor bu. 2021-2022 gibi bitecek. İki projeden biri Marmaray’ın çıkışından başlayan ve yerin altından Beykoz’a ulaşan bir raylı sistem. Mevcut Beykoz-Üsküdar karayolunun altından gidecek. Bir diğeri Harem-Üsküdar-Beylerbeyi-Küçüksu arasında lastik tekerlekli araçlar için tünel. Harem’den tünele giriyorsunuz Kuzguncuk’tan geçip, Beylerbeyi’nde yeryüzüne çıkıyor. Daha sonra tekrar dalıyor Küçüksu’da çıkıyor. Bu proje de raylı sistemle at başı gidecek. Tünel biraz daha önce proje olarak. 2022’de biter. Şu anda güzergâhlar belirlendi ve çalışmalar devam ediyor.”

ÜSKÜDAR RUHU YAŞAYACAK

1+1 evlere izin verilmeyeceği ve Üsküdar Evleri geleneği başlayacağını açıklayan Türkmen “Dönüştürülecek binalar için estetik kurul kurduk belediyemizde ve kuruldan geçmeyen projelere onay vermeyeceğiz. Binalar saçaklarıyla, cam, çerçeve ve balkonlarıyla bir Osmanlı geleneği tarzında olacak. Günümüzü yakalayacak ama Üsküdar ruhunu yansıtacak. İsteyen istediği renge boyayamayacak binasını. Şu anda Üsküdar Belediyesi olarak yeni bir arsamız var Nato Yolu’nda. 181 konut yapıyoruz oraya. TOKİ ile anlaştık” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here