Kentsel Dönüşüme Kat Artışı Gerekmekte

0
2232

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İstanbul İl Başkanı Cemal Özpolat’ın da katıldığı panelde Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu kentsel dönüşümle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “ 17 Ağustos 199 depremi çok önemli bir tarihtir. Bu tarihi önemli kılan Türkiye’nin %92’sinin deprem kuşağında olması değil, Türkiye’nin depremde merkez üstü kentlerinin olması değildir; bu tarihi önemli kılan 1999 depremi gerekçe göstererek konut sektörü üzerinden  Türkiye’de rant ekonomisini yaratmaktır. Olası bir depremde güvenilir evlere ihtiyacımız var denilerek bu tarihten sonra tek konut üretildi. Konut üretildi ama içinde yaşayacak insanlara aş ve iş üretilmedi. Sadece rant ekonomisi yaratıldı.”

BAKIRKÖY’DE BİNALARIMIZ ESKİ

Bakırköy Merkez bölgedeki 7 mahallede binaların ortalama yaşının 50 olduğunu vurgulayan Başkan Kerimoğlu açıklamasına şöyle devam etti: “ Bakırköy’deki merkezdeki 7 mahallemizdeki binaların ortalama yaşı 50. Bu bölgelerde de binalarımızı yenilemeliyiz. Ama 5 5 katlı binayı yıkıp yerine 20 katlı bina yapmaktan bahsetmiyoruz. Bizim bahsettiğimiz nüfus yoğunluğunu artırmadan, trafik ve  altyapı sorunu yaşatmayan, yeşil alan ve  sosyal donatı oranlarını artıran bir kentsel dönüşüm yapmak istiyoruz. Kenti yenilerken rant yaratmayan bir dönüşüm istiyoruz. Ama bunu yaparken de sadece mevcut binaları yıkıp 7 kata çıkartmak istiyoruz. Bakırköy’de sanıldığı gibi yaşayan insanlar zengin değil. 7 mahalledeki insanların ortalama geliri 2.200-2.500 lira arasındadır. Bu mahallelerimizde yaşayan nüfusun da ortalama yaşının yüksek olduğu düşünülürse ; 10-20-30 yıl kredilendirerek bu insanların binalarını yenilemeleri mümkün değildir. Başka ilçelerde ortalama her ay 500 yeni bina ruhsatı verilirken bizde 6-8 arasında ruhsat veriliyor. Bu gidişle 500 yılda Bakırköy’deki binaları yenilememiz mümkün değil. Sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği olarak yurttaşlarımızın cebinden tek kuruş çıkmadan yerinde, katında, konumunda ve kent estetiğine uygun yenileme yapmak istiyoruz. Batı Avrupa’da sokakların kentteki oranı %14 ama bizde %26. Bakırköy’deki sokakları azaltarak ;  sokakları caddeye, caddeleri bulvara dönüştürürsek buradan da ciddi bir alan kazanmış oluruz. Bunu da hesaba katarsak Bakırköy’de 2 kat artışıyla beraber kimsenin cebinden para çıkmadan kentsel dönüşümü yaparız.”

BAKAN ÖZHASEKİ: CHP’Lİ BİR TEK BAKIRKÖY VE YENİMAHALLE GELDİ

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu konuşmasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin 13 Kasım’da Hürriyet Gazetesinde çıkan röportajını da hatırlatarak şöyle dedi: “Belki burada bulunanlar Bakırköy Belediyesi gerekli çabayı göstermiyor diye düşünebilir ama biz bu iş için gerek büyükşehir gerekse ilgili bakanlık nezdinde çok girişimimiz oldu. Bunun da kanıtı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin 13 Kasım’da Hürriyet Gazetesinde çıkan beyanıtıdır. Özhaseki ; “muhalif partili belediyelerde kentsel dönüşüm ile ilgili bana gelsin, sorunlarını çözelim  dedim ama sadece CHP’den  İstanbul’dan Bakırköy Belediyesi ve Ankara’dan da Yenimahalle Belediyesi geldi”dedi. Evet doğrudur ben bir kez gitmedim defalarca Ankara’ya sadece kentsel dönüşüm için gittim. Bakırköy’de kentsel dönüşümü gerçekleştirmek için ısrarcı olmaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here