Merama Yakışan Kompleks

0
1326
Meram Belediyesi, kadim medeniyetimizin ihya edilmesi noktasında geleneksel mimarimizi gün yüzüne çıkarmak için örnek bir projeyi hayata geçiriyor. Başkan Fatma Toru, Mevlana Hazretleri’nin kadın müritlerinden Fahrünnisa Hatun Zaviyesi’nin yanında yapacakları kompleks ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Augustus Otel’de düzenlediği basın toplantısıyla şehre kazandıracakları örnek bir kompleks hakkında bilgi verdi.

“KÜLTÜREL MİRASIMIZI YAŞATMALIYIZ”

Bir inkişaf ve inşa sürecinden geçtiğimizi kaydeden Başkan Toru, “Hepimiz için önem arz eden konu; tarihimizi, kültürümüzü, kültürel mirasımızı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Kadim medeniyetimizde, şehircilik alanında ve mimari alanda çok köklü eserler bırakıldı. Bu eserleri şehirlerimizde birer inci tanesi olarak görüyoruz. Konyamızda da pek çok eser var bu anlamda. Bu eserleri gelecek nesillere aktarma adına restorasyon çalışmalarımız var ancak yeni inşa edilen yapıları da; Selçuklu mimarisine, bizim tarihimize, kültürümüze uygun şekilde inşa etmemiz gerekiyor. Bölgemizde kentsel dönüşüm sahasında kalan Uluırmak Ali Hoca Mahallesi’nde yapacağımız Fahrünnisa Hatun Sosyal Tesisi’yle ilgili uzun bir süre çalışma dönemimiz oldu. İstediğimiz mimari özelliklere sahip bir şekilde projelendirmesini yaptık. Hem mimarisiyle şehrimizde kalıcı bir eser olacak hem de Fahrünnisa Hatun ismiyle yaşayacak” diye konuştu.

Fahrünnisa Hatun’un, Hz. Mevlâna’nın kadın müritlerinden biri olduğunu hatırlatan Başkan Toru, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Asıl ismi Nizam Hatun. Pek çok keramet göstermiş evliya bir hatun. Tesisimize onun ismini koymayı arzu ettik. Bizim tarihimizde ve kültürümüzde yer alan isimleri yaşatma ve gelecek nesillere aktarmak üzere pek çok projemize bu tarz isimleri veriyoruz. Şehir dışından gelen çok sayıda misafir, Mevlâna Müzesi’nden sonra Fahrünnisa Hatun’un da kabrini ziyaret ediyor. Burada ihtiyaçlarını karşılayacakları bir sosyal tesis yoktu. Ayrıca dönüşüm alanında kalan bu bölgede gençlerimizin ihtiyacı olan kütüphaneler, okuma salonları; halkımızın ihtiyacı olan çok amaçlı salonlar, toplantı salonları ve mescidiyle birlikte bir komplekste toplamış oluyoruz.”

İHALESİ YAPILDI

Geçen hafta ihalesini yaptıkları kompleks hakkında bilgi veren Başkan Toru, “Toplamda bin 328 metrekareden oluşan bir arsa üzerine oturan tesisimiz bin 960 metrekare kapalı alana sahip olacak. Tesisimizin bodrum katında fitness salonu ve teknik alanlar, zemin katında derslikler ve kütüphane, birinci katında okuma salonları, derslikler, bayan mescidi, sedirli salonlar ve ikinci katında ise çok amaçlı bir salon var. Yaklaşık maliyeti 3 milyon 170 bin liraydı. Şu anda ihale ettiğimiz rakam 1 milyon 752 bin lira. Mimarisi ve görselliğiyle örnek bir tesis olması hasebiyle yapım sürecini yakinen takip edeceğiz” dedi.

“O BÖLGEYİ İHYA EDECEĞİZ”

Fahrünnisa Hatun’un Konya’da yeterince bilinmediğine dikkat çeken Başkan Toru, “Daha önce bir türbesi varmış ama maalesef 1930-40’lı yıllarda yıkılmış. Sadece kabri kalmış. İnşallah orayı ihya etmek üzere bu medeniyetin bir temsilcisi olarak biz üzerimize düşeni yapacağız. Belediye olarak gerek fiziki gerekse sosyal ve kültürel alanda ekibimizde birlikte seferber olmuş durumdayız. Özellikle tesislerin isimleri noktasında özenle duruyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here