Adıyaman’da Korkutan Deprem

0
1318

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından bildirilen 02.03.2017 tarihinde saat 14:07’de Adıyaman Samsat Merkezli yerin 10 km altında 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem aynı zamanda Malatya, Gaziantep ve Diyarbakır başta olmak üzere pek çok ilde de hissedildi. Deprem büyük paniğe neden olurken can ve mal kayıpları ile ilgili resmi bir açıklama beklenmektedir.

Çanakkalede peşpeşe olan depremlerin ardından Adıyaman’da olan bu deprem “Acaba Faylarda bir Hareketlilik mi var” sorularını akıllara getiriyor.

Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat’ın yaptığı açıklamaya göre “Biraz önce Göktarla, Kızılöz ve Doğanca köylerinde yaşayan vatandaşlarla görüştüm. Bazı evler yıkılmış.” dedi.

Adıyaman Valisi Erin ise şu sözlerle depremi anlattı:

“”Akdamar ve Taşkuyu köylerinde hasarlı binalar var. İki hafif yaralı mevcut.  Allah’a şükür ağır yaralı veya hayatını kaybeden vatandaşımız yok. Ayrıca ağır  hasarlı binalar bize rapor edilmedi. Şu anda Adıyaman AFAD İl Müdürümüz bölgeye  hareket halinde. Civar illerden, Malatya’dan, Diyarbakır’dan, arama kurtarma ve  müdahale birlikleri oraya doğru hareket halinde. AFAD Başkanımız Halis Bilden ve  Sağlı Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürümüz Hasan Aydınlık bey de şu  anda ilçeye ulaşmak üzereler. Öncelikle geçmiş olsun.” diye konuştu. En büyük tesellimiz şu ana kadar Allah’a şükür can kaybımız  olmamasıdır. 28-30 civarı yaralı vatandaşımız var, hepsi ayakta taburcu  edilebilecek durumda. 4-5 köyde 20’ye yakın eski köy evi yıkıldı. Geri kalan bazı  yerlerde de hasar oluştu. Depremden etkilenenler için bu gece önemli. Biz de her  türlü önlemi aldık. Tam bir seferberlik halindeler, bu gece ve yarın için önlem  alındı. AFAD Başkanlığı da depremzedelerin battaniye, çadır, yemek ve gıda  ihtiyacı için her türlü önlemi aldı. Yıkıntı ve hasar için gerekli çalışmalar  yapılıyor. Geçmiş olsun.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here