Tapu’da Büyük İndirim

0
1498

              Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki MIPIM fuarında tapu harçları ile ilgili önemli bir adım atacaklarını söylemesinin üzerinden 1 gün bile geçmeden Resmi Gazeteden Yayınlanan 2017/9973 sayılı Karar ile tapuda alınan harçlarda ve vergilerde büyük bir indirim yapıldı. Bu indirim ile beklemede olan kentsel dönüşüm ve inşaat konut satış piyasasının canlandırılma çalışılmıştır. Tapudan alınan Damga Vergisi 0’a, Tapu harçları ise binde 20’den binde 15’e çekildi.

MALİYETİ 900 MİLYON TL 

KDV, damga vergisi ve tapu harçlarından yapılan düzenlemelerin gayrimenkul alımı yapmak isteyenler için bir fırsat dönemini işaret ettiğini vurgulayan sektör temsilcileri, “Tüm bu düzenlemelerin etkisiyle 2017’yi rekor satışla tamamlarız” diyorlar.  Maliye Bakanı Naci Ağbal ise alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer olmak üzere yüzde 4 oranında alınan harcı yüzde 3’e düşürdüklerini, bunun piyasada önemli bir canlanma yaratacağını söyledi. Ağbal, düzenlemenin bütçeye 900 milyon liraya yakın maliyeti olacağını ancak ekonomide meydana gelecek çarpan etkisiyle bu maliyetin aşağı geleceğini bildirdi.

Bu Karar 30 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli ve ülkede alım ve satımlarda patlama yapacağı düşüncesine, ve ekonomiye büyük destek sağlayacağı planlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here