Depremin A Partisi B Partisi Olmaz

0
1443

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmir’deki temasları kapsamında, inşaat sektörü temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi.

Karabağlar ilçesindeki dönüşüm sorununa vakıf olunca, burayla ilgili çalışmalar başlattıklarını anlatan Bakan Özhaseki, bugün Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla bin 500 konutun temelini atacaklarını, özel sektörün de içerisinde olduğu 10 bin konutluk bir dönüşüme başlayacaklarını bildirdi.
Türkiye’de 7.5 milyon civarında dönüşmesi gereken bina, bağımsız birim olduğu bilgisini paylaşan Özhaseki, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bunların bir an önce dönüşmesi gerekiyor. Yoksa deprem gelir dönüştürür, altında kalırız, A partili B partili demez deprem, falan ırktan falan mezhepten demez, alır hepimizi götürür, böyle büyük bir felaket bizi bekliyor. 6306 sayılı yasa çıkmış ama şuana kadar dönüştürebildiğimiz bağımsız birim sayısı 960 bin civarında, eğer 5-6 yıl içerisinde senede 150, 160 bin konut değiştirebildik ve dönüştürebildikse bu çok başarılı saymayız kendimizi. Şimdi şehircilik şurasını topladık orada ciddi bir başlık kentsel dönüşüm, büyük ihtimalle nisandan sonra mayıs aylarında kentsel dönüşümle ilgili ciddi yasalar geliyor, teşvik edici, hızlandırıcı ve doğru şekilde yapılmasını sağlayan yasalar. Şuana kadar gördüğümüz hataları, aksaklıkları gideren yasalar. Mutlaka her yasanın bir hatası olur ama biz olmasın, diye gayret ediyoruz, şuradan çıkacak sonuçlarda bizim için ölçü olacak.”
Geri dönüşümün gerçekleşmesiyle 250 ile 300 sektöre hareketlilik kazandıracağını aktaran Özhaseki, ekonomide de canlılık oluşacağına işaret etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here