Deprem Gerçeğine Karşı Geç Olmadan Kentsel Dönüşüm

0
1194

Van Büyükşehir Belediyesi’nin depremin 6. yıldönümü dolayısıyla ‘Deprem Gerçeğine Karşı Geç Olmadan Kentsel Dönüşüm’ çalıştayı başladı. 

Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı’nca gerçekleştirilen çalıştaya, Van Vali Yardımcısı Sinan Aslan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fazıl Tamer, daire başkanları, kurum müdürleri ile çok sayıda bilim insanı ve davetli katıldı.

Double Tree By Hilton Hotel’de gerçekleştirilen çalıştayda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Tertip Komitesi Adına Yrd. Doç. Dr. Ali Özvan bir konuşma yaptı.

Daha sonra kürsüye çıkan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, 2011’depreminde hükümet yetkililerinin Van’a sahip çıktıklarını belirterek, bunun kendilerini ve burada çalışanları cesaretlendirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere dönemin hükümet yetkililerine teşekkür eden Battal, “Burada gerçekleştirilen çalıştay gerçekten çok önemlidir. Buradaki çalışmalar da ortaya koyacaktır ki deprem öldürmüyor. Bizim yaptığımız yanlışlar öldürüyor. Burada bir gerçek de bu kentsel dönüşüm Van’da çok iyi kavrandı. Bunu biliyorum. Fakat özellikle bu işin üzerinde hassasiyetle durmamız gerekiyor” dedi.

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, 1976 yaşanan Çaldıran depreminde babası kardeşi ve birçok akrabasını kaybettiğini hatırlatarak, “Çaldıran depreminde sadece çok küçük yaşta bir babanın acısını yaşamadık. Cenazesine 3 buçuk ayda ulaştığımız kardeşimizin de acısını yaşadık. Tek katlı taş bir evde bu çocuğun cesedini 3 buçuk ay sonra bulunabildi. 2011 depreminde en azından biz hükümet olarak üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyorum. 3 buçuk ay benim kardeşimi bulamayan hükümetten bahsettik. Burada 3 buçuk saat sonra tüm kabinesiyle burada olan bir başbakan vardı. Bu da şunu gösterdi ki devret buradaydı” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Vali Yardımcısı Sinan Aslan da yaşanan deprem ve sonrasında yapılan çalışmaları anlattı.

Aslan, “Benim özellikle üzerinde durmak istediğim konu depremlerden önce alınması gereken önlem ve tedbirlerdir. Biz burada depremde neler yaptık diye uzun uzadıya konuştuk. Bu çalıştaydan dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından çalıştay, Sakarya Üniversitesi Jeofizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Gülen’in ‘Türkiye’nin depremselliği, Van depremi’ sunumuyla devam etti.

Ayrıca Van Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen programa, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü katılım sağladı.

Çalıştay, yarında yuvarlak masa toplantısı ve sonuç bildirgesi ile son bulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here