Kepez Kentsel Dönüşüm Projesi

0
2522

Kepez Belediyesi, Masadağı çevresindeki 9 mahalleye ilişkin hazırladığı ve vatandaşa kendi eliyle kentsel dönüşüm ve konforlu yaşam imkânı getirdiği imar planı revizyonunun, parselasyon uygulamasında yaşanan sorunları çözmek için çalışmalar başlattı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya’nın Kepez varyantı girişinde, Masa Dağı eteklerinde bulunan mahallelerin,2\B olarak bilinen Orman vasfını kaybetmiş hazine ile Vakıf arazileri problemlerini geçtiğimiz yıllarda çözmüştü. Başkan Hakan Tütüncü, şimdi de yoğun bir gecekondu yapılaşmasının olduğu bu mahallelere, modern bir şehir görünümü kazandırmak ve tapularını alan gecekondu sakinlerine, site tarzı konutlarda konforlu bir yaşam sunmak için çalışıyor.
Mevcut imar planı dönüşümü engelliyor
Başkan Tütüncü, bölgede ‘gecekondudan modern konutlara vatandaş eliyle dönüşümü’ imar planı revizyonu çalışmasıyla gerçekleştirmek istiyor. Çünkü gecekondu sahipleri, taşınmazlarının tapularını alsalar da mevcut imar planlarında verilen hakların(küçük parsel, düşük kat ve düşük inşaat yoğunluğu) yetersiz olması, buralardaki dönüşümü ve imara uygun yapılaşmayı engelliyor.
Bölge muhtarlarının ve vatandaşların, gecekondudan düzenli yapılaşmaya geçme talepleri, mevcut imar planındaki olumsuzluklar ve teknik engellerden dolayı karşılanamıyordu.
Masa Dağı’na konforlu yaşam
Mevcut imar planındaki parsel düzenlemesine göre yasal olarak parsel bazında kat ve yoğunluk artışı verilemiyordu. Bu nedenle vatandaşların kat ve yoğunluk artışı taleplerinin karşılanması için yeni bir imar planına ihtiyaç vardı.
Kepez Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü, bu ihtiyaca cevap verebilmek için ilk olarak Barış, Kazım Karabekir, Yavuz Selim, Esentepe ve Çankaya mahallelerine ilişkin imar planı revizyonu hazırladı.
Bu bölgeye komşu olan ve aynı imar ve mülkiyet sorunlarını yaşayan Çamlıbel, Göçerler ve Fatih mahalleleri için de imar planı revizyon çalışması yapıldı.


Dönüşüm vatandaş eliyle yapılacak
İmar planı revizyonu çalışmasıyla mevcut parseller birleştirilerek, imar adaları haline getirildi. Bu çalışma, bölgedeki vatandaşların 2/b tespitlerinde birkaç parça olarak almış olduğu hisselerini bir arada toplama imkanı da sağladı. Vatandaşlar arasında sosyal problem oluşturma potansiyeli bulunan bu konu da çözümlenmiş olacak. Revizyon, hak sahiplerine yoğunluk ve kat artışı avantajı da sağlıyor. Bölgenin topografyası da dikkate alınarak, oluşturan ada parselleri ile vatandaşlar deniz manzaralı konutlar inşa edilebilecek. İmar düzenlemesinin getirdiği geniş yollar ile bölgede otopark sıkıntısı da yaşanmayacak.
İmar revizyonu sonucunda kentsel dönüşüm ve yenilenmeyi vatandaş kendisi gerçekleştirecek. Vatandaşların mülkleri de değer kazanacak. Belediye imar planını hazırlayacak ve oluşacak imar parselleri üzerinde inşaatlar, parsel sahipleri tarafından yapılacak. Site tarzı ve modern konutlarda yaşama imkanı sunan her iki imar planı revizyonu da halk meclisi toplantılarında bölge sakinlerine anlatıldı.
Tütüncü Kepez’in sorunları için Ankara’da 
Başkan Hakan Tütüncü, ilçe ve Büyükşehir meclis süreçleri devam eden imar revizyonunun, parselasyonunun hazırlanmasında kamu kurumlarını ilgilendiren çalışmalarla ilgili geçtiğimiz hafta Ankara’da bir dizi görüşmelerde bulundu.
Tütüncü, parselasyon düzenlemesine imkân sağlayacak çalışmalarının hızlandırılması amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal ve Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun ile görüştü.
Görüşmelere Kepez’in mülkiyet ve diğer kamu hizmetiyle ilgili sorunlarının çözümüne ciddi bir destek veren AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse de eşlik etti.
Ziyaretlerde Başkan Yardımcısı Mustafa Sağdur, Emlak ve İstimlak Müdürü Aysel Akkız Koçer Demirci ile İmardan Sorumlu Başkan Danışmanı Ramazan Eciş de hazır bulundu.
Tütüncü, ‘Yeni müjdeler yolda’
Başkan Tütüncü, ziyaretlerde Göçerler, Çamlıbel, Fevzi Çakmak, Çankaya, Esentepe, Yavuz Selim, Kazım Karabekir ve Barış mahallerinin mülkiyet ve parselasyon sorunlarının çözümünün konuşulduğunu belirtti.
Görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini aktaran Tütüncü,  “Kepez’in mülkiyet ve tapu sorunlarını çözmek için Ankara’da kapı kapı görüşmelerde bulunduk. Yeni müjdeler yolda.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here