YEŞİLLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

0
2525

Mardin’in Yeşilli Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yeşilli ilçesinde kentsel dönüşüm projesi başlatıldı. Projenin 1 yıl içerisinde bitirilmesi planlanırken Yeşilli ilçesine farklı bir çehre kazandıracağını belirten Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir şu cümleler ile konuşmasına devam etti;

“30 Ağustos’ a kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilçeye kurulan anlaşma ofisine giderek hak sahibi olabileceklerini söyledi. Tüm yasal düzenlemelerin yapıldığını belirten Demir, zemin zorluğuna da dikkat çekerek parkları, modern yapısı ve cami alanı ile birlikte projenin 1 yıl içerisinde bitirileceğini bildirdi. 30 Ağustos sonrası kira ve ödeme bütçesi oluşturacaklarını belirten Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden 51 milyon lira kamulaştırma bütçesi bölgelerine ayrıldığını belirttiler.” Tapusuz hak sahiplerinin elektrik ve su faturalarına bakılarak hak sahibi olabileceği kaydedildi.

GENÇ BİR İLÇEYİZ.

1990 yılında ilçe olduklarını ve ilçelerinin bir şehri değil daha çok bir köyü andırdığını belirten Demir, ilçemizin fiziki şartları ve yapısı modern bir şehri andırmıyor. 1990’da ilçe olduk, genç bir ilçeyiz. Merkez ilçe olma hayalimiz var. Bunu kentsel dönüşüm ile gerçekleştirmek için çalışıyoruz. 15 Ekim 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile proje onaylandı. Saha çalışmaları başladı. Şu an işin vatandaş ile anlaşma ve uzlaşma noktasındayız. Önümüzde 400 konut 70 dükkan 68 harabe, 2 cami, türbe, Kur’an kursu, taksi toplam 501 tane hak sahibi var. Biz tüm vatandaşlarımız mağdur olmadan hak sahibi olmasını istiyoruz. Anlaşma yapılmaz ise zeminde ve harabe alanlar riskli bölge ilan edildiği için acil kamulaştırma ile bu proje gerçekleştirilecek. Bu proje bu ilçenin ihtiyacına cevap verecek ve merkez ilçe olma yolunda idealimiz ve talebimiz var. Merkez ilçeye layıksanız buna ait görüntü olması lazım. Kimsenin mağdur olmayacağını bir çalışma yapmak istiyoruz. 36 ay boyunca evi teslim edilene kadar 836 lira kira desteği yapılacak. İş yeri yapılana kadar aynı bedel ödenecek. Kiracıda boşaltma ve kira bedeli ödeniyor. Vatandaşa derse boşaltma yapmam o halinden memnunsa biz değiliz. Ambulans ve itfaiyenin girmediği yerlerimiz zaten riskli bölge ilan edildi. Biz bu harabeleri temizlemek zorundayız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here