TÜRKİYE DEPREMLER İLE SALLANIYOR..

0
602

Türkiye’nin büyük çoğunluğu fay hatları üzerinde olması ve bu fay hatlarının sürekli aktif olması nedeniyle 10 binin üzerinde depremler meydana gelmiş ve bu depremlerde 51 kişi hayatını kaybetmiştir.

trthaber.com sitesi yazarı Mine Yagıcı Çiftçinin haberine göre ;

Sivrice depreminde 41 kayıp verildi

Türkiye’de 2020’de meydana gelen en büyük depremin merkez üssü Elazığ-Sivrice’ydi. 24 Ocak günü saat 20.55’te meydana gelen depremin büyüklüğü 6,8 olarak ölçüldü. Elazığ gibi Malatya’da da yıkımlara neden olan depremde 41 kişi hayatını kaybetti.

Ocak ayında yürekleri ağızlara getiren depremlerden biri de 22 Ocak’ta Manisa-Akhisar’da yaşandı. Depremin büyüklüğü 5,4’tü. Neyse ki o depremde herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmadı.

Ocak ayının son büyük depremi ise Marmaris açıklarında 30 Ocak’ta yaşanan 5,5 büyüklüğündeki sarsıntıydı. Akdeniz’deki depremin yıkıma yol açmaması herkese rahat bir nefes aldırdı.

2020 Ocak ayında kaydedilen depremlerin sayısı, bir önceki yılın aynı döneminin yaklaşık üç katı oldu. Ocak ayı boyunca 5 bin 108 deprem meydana geldi. Bu depremlerden 58’i 4,0 ve üstü büyüklüğe sahipti. 2019 Ocak ayında ise toplam bin 762 deprem yaşanmıştı.

Şubat Ayının en büyük depremi 5,2 şiddeti ile merkez üssü İran Hoy kentinde gerçekleşti. Bu depremde Van’ın köylerinde yaşayan 10 kişi yıkılan yapıların altında kalarak can verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here